زندگی نامه افراد موفق

زندگی نامه ترانه علیدوستی بانوی موفق سینمای ایران

زندگی نامه ترانه علیدوستی بازیگر موفق کشورمان که چندین جایزه داخلی و خارجی را در بازیگری توانسته کسب کند و همچنین تمامی حواشی و ازدواج این سلبریتی موفق را می خواهیم در این مقاله از سایت انیشتن برسی کنیم تا انتها همراه ما باشید.

بیوگرافی ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی در 22 دی 1362 در تهران دیده به جهان گشود.ترانه در یک خانواده 4 نفره به دنیا امد و  پویان علیدوستی برادرش سال 1383 در چهار شنبه سوری به دلیل انفجار مواد متحرقه متاسفانه درگذشت.

ترانه علیدوستی در یک خانواده هنرمند و ورزشکار به دنیا امد .پدرش حمید علیدوستی فوتبالیست اسبق تیم ملی ایران بوده است و اکنون به عنوان مربی کارش را ادامه می دهد و  مادرش نادره حکیم الهی سنگتراش و تندیس ساز است .

میان متنی
متن

بیوگرافی علی منصور همسر ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی در تابستان 1390 با علی منصور ازدواج کرد .ثمره این ازدواج یک دختر به نام حنا است که سال 1392 متولد شد و 8 سال سن دارد.

ترانه علی دوستی در کنار علی منصور

 

علی منصور تجربه بازیگری در چند فیلم سینمایی را دارد و همواره در موفقیت همسرش ترانه علیدوستی نقش بسزایی را داشته است .

بیماری ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی در مصاحبه ای اعلام کرد به بیماری کلاستروفوبیا یا ترس از محیط بسته مبتلا است و به همین دلیل نمی تواند از مترو ، اتوبوس یا اسانسور بدون ایینه استفاده کند.

ترانه علیدوستی همواره مدافع حقوق زنان بوده است و همیشه حمایتش را در این زمیینه اعلام کرده است.

تحریم تلویزیون صدا و سیما توسط ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی تاکنون در هیچ سریال تلویزیونی حضور نداشته دربارهٔ حضور نیافتن خود در سریال‌های صدا و سیما این‌گونه سخن گفت:

من در تلویزیون بازی نمی‌کنم. ۱۲ سال هم هست که بازی نمی‌کنم. چون معتقدم یک خیانت فرهنگی است. قبلاً هم گفته‌ام. انتخاب کرده‌ام. حتی سریال‌های سطح بالاتر ما نهایتاً دستخوش یک جهت‌گیری بی‌موردی در پخش می‌شوند. من کسانی را که در تلویزیون کار می‌کنند قضاوت نمی‌کنم ولی مردم حق دارند قضاوت کنند. ما در این جایگاه قرار داریم که قضاوت شویم.

حواشی و شایعات ترانه علیدوستی و همسرش علی منصور

ترانه علیدوستی مانند بسیاری از سلبریتی ها و افراد معروف همیشه با شایعات زیادی مواجه بوده است. شایعه ای در مورد علی منصور پخش شده بود که مقیم لندن است و تاجر میباشد در صورتی که علی منصور همسر ترانه علیدوستی مدتی پیش فارغ التحصیل شده است و فعالیت های کوتاهی در بازیگری دارد.

شغل دوم ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی به زبان انگلیسی مسلط بوده و مترجم ادبی میباشد.

ترانه علیدوستی در پنجمین دوره برگزاری جشنواره پروین اعتصامی توانست جایزه ادبی قسمت ادبیات را با ترجمه کتاب رویای مادرم تالیف الیس مورنو را کسب کند.

نحوه تسلط به زبان انگلیسی و المانی

ترانه علیدوستی در مورد تسلطش به دو زبان انگلیسی و المانی این چنین گفت :پدرم در سال های 65 تا 67 در باشگاه های آلمان بازی میکرد و من سه تا شش سالگی خود را در المان گذراندم و باعث شد همزمان با زبان فارسی زبان المانی را بیاموزم .

زبان آلمانی کمکم کرد راحت تر به زبان انگلیسی مسلط شوم من غیز از یک دوره کلاس مقدماتی زبان انگلیسی در نوجوانی کلاس دیگری نرفتم و خود اموز به این دو زبان توانستم مسلط شوم.

شروع فعالیت هنری ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی زمانی که در دبیرستان در رشته تجربی در حال تحصیل بود همزمان با حضور در هنرستان موسیقی و آموزش کلارینت و پیانو مشغول به یاد گیری شد.

سپس دوره بازیگری را زیر نظر استاد تارخ در مدرسه آزاد بازیگری تارخ گزراند و مورد توجه عوامل فیلم من ترانه 15 سال دارم قرار گرفت. در 18 سالگی با بازی در این فیلم <<من ترانه 15 سال دارم>> در نقش ترانه پرنیان توانست اولین جایزه خود را به عنوان بهترین بازیگر نقش زن جشنواره فیلم فجر کسب کند و خیلی زود شناخته شود.

اینو از دست نده :زندگی نامه شهاب حسینی

بازیگری و افتخارات ترانه علیدوستی

اصغر فرهادی کارگردان مشهور و موفق سینمای ایران بعد از دیدن بازی ترانه علیدوستی در فیلم من ترانه 15 سال دارم او را برای بازی در فیلم <<شهر زیبا>> دعوت کرد.

پس از شهر زیبا، اصغر فرهادی بعد از دو سال مجددا ترانه علیدوستی را برای فیلم چهار شنبه سوری انتخاب کرد که بازی در این دو فیلم باعث شروع همکاری این دو نفر شد و ترانه علیدوستی با بازی در این دو فیلم بسیار شناخته و مشهور شد.

ترانه علیدوستی برای ایفای نقش در فیلم چهار شنبه سوری توانست جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن را در بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر کسب کند.

ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی تا سال 1382 در هیچ فیلمی ایفای نقش کرد و به علایق دیگر خود نویسندگی و موسیقی پرداخت.

اوج معروفیت ترانه علیدوستی با ایفای نقش در فیلم درباره الی به کارگردانی اصغر فرهادی در سال 1388 بود که مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

ترانه علیدوستی دو همکاری موفق دیگر با اصغر فرهادی در فیلم های <<درباره الی>> و <<فروشنده>> داشت که توانست جوایز داخلی و بین المللی زیادی را با این دو فیلم کسب کند.

ترانه علیدوستی در ویژه نامه شماره 100 صعنعت سینما به انتخاب 130 نویسنده و منتقد سینما به عنوان بهترین بازیگر زن در دهه 80 انتخاب شد.

ترانه علیدوستی برای بازی ایفای نقش در فیلم پذیرایی ساده توانست جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را از جشنواره فیلم اسیایی و عربی اوسیان سینه فن را کسب کند.

سپس در جشنواره وزول توانست برای فیلم پذیرایی ساده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را کسب کند.

در سال 1394 ترانه علیدوستی اولین حضورش را در سریال با شهرزاد تجربه کرد این سریال مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و در 3 فصل در سینمای خانگی به نمایش در امد.

 در سال ۱۳۹۰، ماهنامه سینمایی فیلم او را به عنوان بهترین بازیگر زن دهه ۸۰ انتخاب کرد.

 

پس از شهرزاد در فیلم سینمایی استراحت مطلق توانست در کنار رضا عطاران درخشش را ادامه بدهد .

ترانه علیدوستی در سال 1394 با بازی در کنار شهاب حسینی در فیلم فروشنده به کارگردانی اصغر فرهادی توانستند در جشنواره فیلم کن 2016 حضور یابند و جایزه نخل طلایی بهترین فیلم نامه و بهترین بازیگر نقش اول مرد را کسب کنند.

ترانه علیدوستی در جشنواره کن

شهاب حسینی در سخرانی خود بعد از کسب دریافت جایزه جشنواره کن از ترانه علیدوستی تشکر کرد و دریافت نخل طلایی را با کمک و بازی خوب او در این فیلم دانست.

ترانه علیدوستی در سال 1396 با ایفای نفش در فیلم مادر قلب اتمی با همکاری محمد رضا گلزار توانست نامزد بهترین بازیگر جشنواره فیلم برلین شود.

اورکا نام فیلمی به ساخته سحر مصیبی بود که ترانه علیدوستی در آن ایفای نقش کرد و در سال 1399 در جشنواره فیلم قطر به نمایش در امد و توانست جایزه بهترین فیلم از نگاه مخاطبان را کسب کند.

درخشش در تئاتر

ترانه علیدوستی پس از تجربه بازیگری سینمایی موفق اش وارد عرصه تئاتر شد. بازی در تئاتر را با نمایش فنر تجربه کرد که مورد توجه زیادی فرار گرفت.

سپس در نمایش های مانفیست چو و روز حسین حضور یافت و توانست در این امر موفق باشد.

علایق ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی در کنار بازیگری به فیلمنامه نویسی علاقه زیادی دارد و در سال 1388 در کلاس های فیلنامه نویسی شرکت کرد .

اوغات فراغتش را با نقاشی کشیدن و موسیقی سپری میکند اما مطالعه مهمترین کار در اوغات فراغتش است که سعی می کند همواره آن را از یاد نبرد .

سبک نقاشی سیاه قلم را به صورت جدی و حرفه ای دنبال می کند.

تحریم اسکار 2017 توسط ترانه علیدوستی

در سال2017 در پی دستور دونالد ترامپ رئیس جهمبور امریکا برای لغو ورود مهاجرات 7 کشور از جمله ایران ،ترانه علیدوستی در اعتراض به این موضوع و نژاد پرستانه خواندن این موضوع در توییتر خود اعلام کرد که در مراسم اهدای جوایز اسکار لس انجلس شرکت نخواهد کرد.

این خبر در بسیاری از رسانه های معتبر دنیا از جمله نیویورک تایمز گرفته تا گاردین و هالیوود باز تاب هایی داشت .

آسوشیتدپرس این خبر را با تیتر بازیگر زن ایرانی اسکار را در اعتراض به ترامپ تحریم کرد منتشر کرد.

در پی اعلام این خبر ترانه علیدوستی با گفتگوی ایمیلی با نیویورک تایمز شرکت کرد و به گفتگو پرداخت:

زندگی نامه ترانه علیدوستی

تصمیم گرفتم حتی اگر بتوانم در این مراسم شرکت نکنم ،چون این مرا عمیقا ناراحت می کند که می بینم مردم معمولی هموطنم از دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در امریکا محروم  می شوند در حالی که این حقش قانونی شان است.

مطمئنم امریکا چندین برابر از حضور ایرانیان و مهاجرت و خدمات آن ها در آن کشور سود برده اند ، برای من قابل قبول نیست به دولتی احترام بگذارم که برای مردم من احترامی قائل نمیشود.

حکم دادسرا و محکوم کردن ترانه علیدوستی

در این قسمت از زندگی نامه ترانه علیدوستی می خواهیم حواشی به وجود امده و دلایل حکم دادسرا برای این بازیگر موفق کشورمان را در سایت انیشتن مورد برسی قرار بدهیم .

در 2 تیر 1399 ترانه علیدوستی به دلیل شکایت پلیس و ستاد امر به معروف و نهی منکر اصفهان به 3 اتهام <<اقدام تبلغ علیه نظام>> ،<<نشر اکاذیب و افترا>> و <<توهین به ماموران در حین انجام وظیفه>> به دادسرا احضار شد.

از 2 اتهام اول <<اقدام تبلغ علیه نظام>> و >>نشر اکاذیب و افترا>> تبرئه شد اما به دلیل <<انتشار توئیت هایی علیه نیرو انتظامی و گشت ارشاد>> به 5 ماه زندان تعزیری محکوم شد که به مدت دو سال تعلیق شده است.

زوج ترانه علیدوستی و شهاب حسینی در بازیگری

ترانه علیدوستی و شهاب حسینی سابقه چندین همکاری مشترک و بسیار موفق را داشته اند که مهمترین انها فیلم فروشنده و سریال شهرزاد بوده است.

ترانه علیدوستی در مصاحبه ای اعلام کرد: شیرین ترین لحظات بازیگری ام را در کنار شهاب حسینی سپری کرده ام .شهاب حسینی نیز در مصاحبه ای اعلام کرده بود که از نظر او ترانه علیدوستی بهترین بازیگر سینمای ایران است.

نویسندگی ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی به نویسندگی علاقه دارد و در این زمیینه فعالیت های را دارد.داستان های کوتاه زیادی را نوشته است و نقد های گوناگونی را در نشریات و روزنامه هایی مانند شرق منتشر کرده است.

وبلاگ شخصی ترانه علیدوستی به خاطر انتشار مطالبی به طرفداری اصغر فرهادی برای حمایت از هنرمندان دگراندیش در سال 2010 فیلتر شد و بعد از مدتی کلا از دسترس خارج شد.

ترانه علیدوستی پس از مدتی با راه اندازی یک وبلاگ جدید به فعالیت خود ادامه می دهد.

دوبلوری و نمایشنامه خوانی ترانه علیدوستی

ترانه علیدوستی در انیمیشن جمشید و خورشید، نقش خورشید را دوبله کرده است.

در آذر سال ۹۳ نمایش آنا کارنینا به کارگردانی مرحومه هما روستا در کتابخانه ملی برگزار شد که ترانه علیدوستی نقش آنا کارنینا را بازی کرد

داوری ترانه علیدوستی در 3 جشنواره

ترانه علیدوستی به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران به دومین جشنواره <<هانوی>> ویتنام در سال 2012 دعوت شد.

ترانه علیدوستی در سال 2014 در جشنواره فیلم وزول فرانسه در کنار فیلیپ چی و ونگ چائو داوران بین المللی این جشنواره را تشکیل دادند.

در سال 2018 در  جشنواره بین‌المللی فیلم توکیو در ژاپن به عنوان یکی از اعضای هیئت داوران حضور یافت.

جوایز کسب شده توسط ترانه علیدوستی

 • بهترین بازیگر سینماجوایز حافظ فروشنده نامزد
 • 1395بهترین بازیگر زن درام جوایز حافظ شهرزاد نامزد
 • 1392بهترین بازیگر نقش اول زنان انجمن منتقدان آسمان زرد کم عمق نامزد
 • 1391جایزه پروین مشترکاً به همراه لیلا حاتمی و نگار جواهریان برنده
 • 1391بهترین بازیگرجشنواره وزول پذیرایی ساده تقدیر  شده
 • 1391بهترین بازیگر سی و یکمین جشنواره  فجر آسمان زرد کم عمق نامزد
 • 1391جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره فیلم آسیایی و عربی اوسیان سینه فن پذیرایی ساده برنده
 • 1390بهترین بازیگر سی امین جشنواره فجر پذیرایی ساده نامزد
 • 1388بهترین بازیگر نقش اول زن سومین جشن انجمن منتقدان تردیدنامزد
 • 1387بهترین بازیگر بیست و هفتمین جشنواره فجر تردیدنامزد
 • 1385بهترین بازیگر دهمین دوره جشن خانه سینما چهارشنبه سوری نامزد
 • 1384بهترین بازیگر نقش مکمل زن جشنواره فجر چهارشنبه سوری تقدیر شده
 • 1383بهترین بازیگرجشن خانه سینماشهر  زیبا نامزد
 • 1382بهترین بازیگر بیست و دومین جشنواره فجر شهر زیبا نامزد
 • 1381جایزهٔ نخل زرین بهترین بازیگر زنسومین جشنوارهٔ اجتماعی آبادان من ترانه 15 سال دارم  برنده
 • 1381جایزه بهترین بازیگر زن پنجاه و پنجمین جشنوارهٔ فیلم لوکارنو سوئیس من ترانه 15 سال دارم برنده
 • 1381جایزه بهترین بازیگر زنان انجمن منتقدین و نویسندگان سینمای ایران من ترانه 15 سال دارم  برنده
 • 1380سیمرغ بهترین بازیگر زن جشنواره فجر من ترانه 15 سال دارم برنده

لیست فیلم ها و تمام آثار هنری ترانه علیدوستی

سینمایی

 • استراحت مطلق (1393)
 • تفریق (1398)
 • اورکا(1399)
 • فروشنده (1394)
 • آسمان زرد کم عمق (1391)
 • زندگی مشترک آقای محمودی و بانو (1391)
 • انتهای خیابان هشتم (1390)
 • پذیرایی ساده (1390)
 • هر چی خدا بخواد (1389)
 • راز دشت تاران (1388)
 • تردید (1387)
 • درباره الی (1387)
 • زندگی با چشمان بسته (1387)
 • کنعان (1386)
 • چهارشنبه سوری (1384)
 • شهر زیبا (1382)
 • من ترانه 15 سال دارم (1380)

تئاتر

 • فنز – کارگردان محمد رحمانیان
 •  مانفیست چو – کارگردان محمد رحمانیان
 • روز حسین – کارگردان محمد رحمانیان (انجام نشد)

سینمای خانگی-سریال

 • شهرزاد 1
 • شهرزاد 2
 • شهرزاد 3

ترجمه

تاریخ عشق. نیکول کراوس. تهران 1395

رؤیای مادرم. آلیس مونرو. تهران   1390

مطالب بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا