زندگی نامه افراد موفق

زندگی نامه لری پیج بنیان گذار سایت پر بازدید گوگل

زندگی نامه لری پیج کسی که گوگل و فناوری موتور جستجوگر  را وارد عرصه تکنولوژی کرد.

در این مقاله قرار است بدانیم

لری پیچ که بود و چه کرد؟ و چگونه شرکت گوگل را بنیان گذاری کرد.

میان متنی
متن

لری پیچ که بود؟

اگر از اینترنت استفاده می کنید، به احتمال زیاد هر روز از گوگل استفاده می کنید. موتور  جستجو گر گوگل، کشف دو دانشجوی فارغ التحصیل دانشگاه استنفورد بود که هنوز در اواسط دهه 20 زندگی خود هستند، لری پیج و سرگئی برین.

این لری پیج بود که برای اولین بار ایده تجزیه و تحلیل پیوندهای اینترنتی را برای رتبه بندی ارتباط آنها با جستجوی اطلاعاتی معین مطرح کرد. در ابتدا پیج فقط به نوشتن یک پایان نامه سرگرم کننده و جالب علاقه داشت.اما به زودی متوجه شد که ایده او پتانسیل بسیار بیشتری دارد.

او به همراه همکلاسی خود سرگئی برین، کار خود را در کنفرانس وب جهانی در سال 1998 ارائه کرد تا مورد تحسین قرار گیرد. در عرض یک سال آنها بیش از 30 میلیون دلار برای راه اندازی شرکتی به نام Google Inc. جمع آوری کردند که خدمات جستجوی رایگان وب را ارائه می دهد.

با سرچ کلمه یا جمله مورد نظر لیست نتایج در کسری از ثانیه در صفحه سفید ساده نمایش داده می‌شود.گوگل  با لوگوی چند رنگ بلافاصله مورد توجه وب گردها در سراسر جهان قرار گرفت. این وب سایت با ارائه فضای تبلیغاتی که توسط محتوا به نتایج یک جستجوی معین پیوند داده می شود، درآمد هنگفتی ایجاد می کند.

هنگامی که پیج در سال 2004 شرکت را سهامی عام کرد، او و سرگئی برین یک شبه مولتی میلیاردر شدند. در همان سال، آنها به گروه منتخب نمایندگان دانشجویی آکادمی دستاوردها پیوستند که به عنوان افتخارآفرینان آکادمی به اجلاس بین المللی دستاوردها بازگشته اند. امروزه گوگل پر استفاده ترین سرویس جستجوی وب در جهان است که روزانه بیش از یک میلیارد جستجو را به بیش از 100 زبان انجام می دهد و به زبان انگلیسی فعل جدیدی داده است: “to Google”. لری پیج و سرگئی برین نحوه دسترسی و استفاده جهان از اطلاعات را تغییر داده اند .

خلاصه بیوگرافی لری پیج

لری پیج و خانواده
لری پیج درکنار مادر و پدرش

لری پیج با نام لارنس ادوارد پیج (متولد 26 مارس 1973، ایست لنسینگ ، میشیگان، ایالات متحده)، دانشمند کامپیوتر و کارآفرین آمریکایی که باسرگئی برین ، موتور جستجوی آنلاین را وارد عرصه تکنولوژی کرد. گوگل یکی از محبوب ترین سایت های اینترنتی است.

لری که پدرش استاد علوم کامپیوتر در دانشگاه ایالتی میشیگان بود ، مدرک مهندسی کامپیوتر را از دانشگاه میشیگان  در سال (1995)  دریافت کرد. سپس وارد مقطع دکترا در استنفورد شد و در آنجا با برین آشنا شد. این دو هر دو شیفته ایده افزایش توانایی استخراج داده های انتخابی و با معنا از انبوه داده های انباشته شده در اینترنت بودند. آنها با کار از اتاق خوابگاه پیج، نوع جدیدی از فناوری موتور جستجو را ابداع کردند. این موتور با ردیابی “پیوندهای پشتیبان” هر سایت ( یعنی تعداد صفحات دیگری که به آنها پیوند داده شده اند ) از توانایی های رتبه بندی خود کاربران وب استفاده می کند.

به منظور پیشبرد موتور جستجوی خود، پیج و برین حدود 1 میلیون دلار سرمایه خارجی از سرمایه گذاران، خانواده و دوستان جمع آوری کردند. آنها موتور جستجوی توسعه یافته خود را گوگل نامیدند.

نامی که از غلط املایی کلمه googol گرفته شده است. (اصطلاح ریاضی برای عدد 1 به دنبال 100 صفر). در سپتامبر 1998، این دو شرکت گوگل را با پیج به عنوان مدیر اجرایی (مدیر عامل) تاسیس کردند. سال بعد گوگل 25 میلیون دلار دریافت کردسرمایه گذاری خطرپذیر و روزانه 500000 درخواست را پردازش می کرد.

زندگی نامه کامل لری پیج

لارنس ادوارد پیج در لنسینگ، میشیگان به دنیا آمد. پدرش، دکتر کارل ویکتور پیج، استاد علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی در دانشگاه ایالتی میشیگان بود. جایی که مادر لارنس، گلوریا، نیز برنامه‌نویسی کامپیوتر را تدریس می‌کرد. خانه خانواده پیج مملو از کامپیوترهای شخصی نسل اول و مجلات علمی بود. لری جوان، خود را در آنها غرق می کرد. لری به طور قابل توجهی علاقه مند به کامپیوتر ومجلات بود.  برادر بزرگتر او، کارل پیج، جونیور نیز به یک کارآفرین اینترنتی موفق تبدیل شد.

زندگی نامه لری پیچ در کودکی

زندگی نامه لری پیج
Larry Page

پیج در کلاس های ابتدایی در مدرسه مونته سوری تحصیل کرد. بعداً از دبیرستان ایست لنسینگ فارغ التحصیل شد. او یک دانشجوی ممتاز در دانشگاه میشیگان بود. جایی که او همچنین در تیم خودروهای خورشیدی دانشگاه شرکت کرد که منعکس کننده علاقه مادام العمر دیگری بود. فناوری حمل و نقل پایدار. پس از فارغ التحصیلی با مدرک لیسانس در رشته مهندسی کامپیوتر، تحصیلات تکمیلی خود را در رشته علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد در پالو آلتو، کالیفرنیا آغاز کرد. در آنجا بود که او برای اولین بار پروژه تجزیه و تحلیل الگوهای پیوند بین سایت های مختلف در شبکه جهانی وب را انجام داد. همچنین در استنفورد بود که او برای اولین بار با همکار دانشجوی فارغ التحصیل علوم کامپیوتر سرگئی برین ملاقات کرد. او را برای پیوستن به پروژه تحقیقاتی خود استخدام کرد.

وقتی لری پیج وارد استنفورد شد، اینترنت و شبکه جهانی وب به عنوان پایه های اصلی در ارتباطات راه دور در حال شکل گیری بودند. لری پیج می خواست روشی برای تعداد صفحات وب دیگر که به یک صفحه خاص پیوند دارند، ابداع کند.

امکانات موجود برای کاوش در وب فقط می تواند نتایج جستجو را بر اساس فراوانی ظاهر یک کلمه معین در هر صفحه از وب رتبه بندی کند. جستجوها اغلب فهرست‌های بی‌پایانی از وب‌سایت‌هایی را تولید می‌کنند که ارتباط بسیار کمی با درخواست کاربر دارند. پیج به زودی متوجه شد که رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها بر اساس تعداد پیوندهایی که از سایت‌های دیگر به آن منتهی می‌شوند. معیار بسیار مفیدتری برای ارتباط یک سند وب با معیارهای جستجوی کاربر است. او برای بررسی بیشتر امکانات مکانیزم جدید “PageRank” خود، از تخصص داده کاوی همکلاسی خود سرگئی برین استفاده کرد.

پیج و برین با هم مقاله «داده کاوی پویا: معماری جدید برای داده‌ها با ابعاد بالا» را نوشتند.  سپس آن را با «آناتومی یک موتور جستجوی وب فرامتنی در مقیاس بزرگ» نوشتند. مقاله اخیر به سرعت به یکی از پربارترین اسناد علمی در تاریخ اینترنت تبدیل شد. برای مدتی، پیج و برین نمونه اولیه موتور جستجوی خود را که آن را «BackRub» نامیدند بر روی مجموعه‌ای از رایانه‌های شخصی ارزان قیمت ذخیره‌شده در اتاق خواب لری پیج اجرا کردند. این خبر به سرعت فراتر از دیوارهای استنفورد پخش شد که این دو دانشجوی فارغ التحصیل چیزی بسیار مفیدتر از فناوری جستجوی موجود ایجاد کرده اند.

معنی گوگل چیست؟

نام دامنه google.com را در سال 1997 به ثبت رساندند. نام دامنه از عبارت “googol” مشتق شده است، عدد بسیار بزرگی که به صورت یک و به دنبال آن 100 صفر نوشته می شود، بیانی از دنیای گسترده داده هایی که موتور جستجوی گوگل طراحی شده است.

راه اندازی شرکت گوگل

زندگی نامه لری پیج
اولین جایی که برای شرکت گوگل اجاره کرده بودند

برطبق زندگی نامه لری پیج، پیج و برین در سال 1998 گوگل را به عنوان یک شرکت خصوصی ادغام کردند. سرورهای خود را از اتاق خواب لری پیج به گاراژ یکی از دوستانشان در منلو پارک، کالیفرنیا منتقل کردند. پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد، از دکتری مرخصی گرفتند. برنامه ای برای تمرکز بر ایجاد کسب و کار خود. در ابتدا، لری پیج به عنوان مدیر عامل شرکت، سرگئی برین به عنوان رئیس آن خدمت می کرد. مأموریت اعلام شده آنها «سازماندهی اطلاعات جهان و قابل دسترس و مفید ساختن جهانی» بود.

پس از رشد سریع مجموعه‌ای از مکان‌های اداری، این شرکت در سال 1999 مجموعه‌ای از ساختمان‌ها را در Mountain View، کالیفرنیا اجاره کرد. گوگل از آن زمان کل ملک را خریداری کرده است. GooglePlex، یکی از غیرمعمول‌ترین و خلاقانه‌ترین مکان‌های کاری در جهان ، با امکانات ورزشی و تفریحی  بسیار زیاد است.

تبلیغات متنی گوگل

در سال 2000، گوگل شروع به فروش تبلیغات متنی مرتبط با کلمات کلیدی جستجو کرد. تبلیغات متنی در صفحه اصلی بدون گرافیک آنها زمان دانلود خود را به حداقل می رساند. توانایی آنها در ارائه تبلیغات مرتبط با علایق کاربر فضای تبلیغات را بسیار ارزشمند می کرد.

همان سال، لری پیج و سرگئی برین، همچنان به عنوان دکترا ثبت نام کردند. نامزدهای دانشگاه استنفورد، در اجلاس بین المللی دستاوردهای آکادمی دستاوردها در لندن، به عنوان نمایندگان دانشجوی کارشناسی ارشد شرکت کردند. آنها در سال 2004 به عنوان دریافت کنندگان جایزه لوح طلایی آکادمی معرفی شدند.

تا سال 2001، تعداد زیادی از استارت‌آپ‌های اینترنتی که زمانی امیدوارکننده بودند، از بین رفتند. اما گوگل به‌طور انفجاری رشد می‌کرد و به سود می‌رسید. پیج و برین، اریک اشمیت، مدیر اجرایی ناول را برای خدمت به عنوان مدیرعامل استخدام کردند. لری پیج نقش رئیس بخش محصولات و سرگئی برین به عنوان رئیس فناوری. این سه از آن زمان تا کنون این شرکت را به عنوان یک گروه سه گانه اداره می کنند.

علاقه کاربران به گوگل

عرضه اولیه و عمومی گوگل در سال 2004 باعث افزایش 1.67 میلیارد دلاری شد .که ارزش بازاری 23 میلیارد دلاری را به این شرکت داد. تعدادی از کارمندان گوگل که در این شرکت سهام داشتند یک شبه میلیونر شدند. لری پیج و سرگی برین در سن 27 سالگی خود را مولتی میلیاردر یافتند.

گوگل بلافاصله مورد علاقه سرمایه گذاران فردی شد و قیمت سهام افزایش یافت. هر سه مدیر ارشد ( لری پیج، سرگی برین و اریک اشمیت ) حقوق سالانه خود را به یک دلار در سال کاهش دادند . آنها از دریافت پاداش خودداری کردند و ثروت شخصی خود را مستقیماً به عملکرد شرکت در بازار سهام گره زدند.

گوگل بهترین شرکت در جهان

تا پایان سال 2006، گوگل بیش از 10000 کارمند داشت. درآمد سالانه آن بیش از 10 میلیارد دلار بود. تخمین‌های مختلف لری پیج و سرگی برین را در میان دوجین از ثروتمندترین افراد روی زمین قرار داد. علی رغم رشد عظیم خود، گوگل تا حد زیادی موفق شده است فضایی منحصر به فرد غیررسمی و خلاقانه را در محوطه Mountain View خود حفظ کند.

Google از یک مدیر ارشد فرهنگی برای حفظ و توسعه یک محیط خلاقانه و مشارکتی استفاده می کند. کارمندان تشویق می شوند که 20 درصد از زمان کار خود را صرف پروژه های مستقل کنند. تقریباً نیمی از محصولات جدید Google در این برنامه زمانبندی نوآوری ایجاد شده است. در سال های 2007 و 2008، مجله فورچون در 100 شرکت برتر سالانه خود، گوگل را به عنوان بهترین شرکت در جهان برای کار معرفی کرد.

خرید موفق شرکت های نرم افزاری و سایت ها

علاوه بر توسعه محصولات داخلی خود، از طریق خرید استراتژیک شرکت‌های سخت‌افزار و نرم‌افزار با محصولات ویدئویی، کنفرانس از راه دور و شبکه‌های اجتماعی نوآورانه نیز رشد کرده است. یکی از چشمگیرترین آنها خرید سایت ویدیویی آنلاین یوتیوب به مبلغ 1.65 میلیارد دلار در سال 2006 بود. قبل از فروش، درآمد یوتیوب ناچیز بود.اما گوگل به سرعت آن را به یک مرکز سود تبدیل کرد.

سال بعد، گوگل شرکت نرم افزار DoubleClick را به مبلغ 3.1 میلیارد دلار خریداری کرد. فناوری DoubleClick تبلیغات نمایشی را بر اساس رفتار جستجوی کاربران و علاقه مخاطب  به سمت هدف مورد نظر هدایت می‌کند. DoubleClick مکمل وزراتخانه عظیم فناوری هایی است که گوگل برای ایجاد انقلابی در تبلیغات آنلاین به کار گرفته است. AdWords تبلیغات را در وب سایت های شخص ثالث، بر اساس هزینه به ازای هر کلیک یا هزینه به ازای هر بازدید، قرار می دهد.

گوگل آنالیتیکس صاحبان وب سایت ها را قادر می سازد تا ترافیک سایت های خود را برسی کند. AdSense به این صاحبان اجازه می دهد تا تبلیغات را در سایت های خود نمایش دهند. سپس توسط تبلیغ کنندگان بر اساس هر کلیک پرداخت می شود. امروزه 99 درصد از درآمد گوگل از تبلیغات به دست می آید. کاربران همچنین می توانند جستجوی سایت گوگل را خریداری کنند. سرویسی که دسترسی به فهرست گوگل را بدون تبلیغات فراهم می کند.

اپلیکیشن های محبوب گوکل

در سال‌های اخیر، گوگل تعدادی سرویس و اپلیکیشن محبوب جدید را معرفی کرده است. از جمله نوار ابزاری که به کاربران امکان می‌دهد بدون مراجعه به وب‌سایت گوگل، از رایانه شخصی خود جستجو کنند. وب سایت خود امکان جستجوی ویدیو و تصاویر و همچنین متن را فراهم می کند. Google Maps یک ابزار ناوبری محبوب است. در حالی که Google Earth به کاربران اجازه می دهد تا به تصاویر ماهواره ای برای زوم کردن مکان ها در سراسر جهان دسترسی داشته باشند. بلندپروازانه‌ترین پروژه، جستجوی کتاب Google، با هدف در دسترس قرار دادن محتویات کتابخانه‌های وسیع کتاب‌ها به صورت آنلاین و قابل جستجو است. Google Books دسترسی رایگان به کتاب‌هایی را ارائه می‌کند که از قبل در مالکیت عمومی هستند. در حالی که نسخه‌های دیجیتالی کتاب‌های جدید را به صورت آنلاین می‌فروشند.

گوگل همچنین یک سرویس ایمیل رایگان مبتنی بر وب به نام Gmail ارائه می‌کند . فضای ذخیره‌سازی بسیار بیشتری را نسبت به سایر سرویس‌ها در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. این شرکت در حال حاضر مجموعه ای از ابزارهای تجاری، از جمله پردازش کلمه و برنامه های کاربردی صفحه گسترده را با کسری از هزینه بسته های نرم افزاری اداری رقیب ارائه می دهد.

گوگل مرورگر وب خود، گوگل کروم، و همچنین نرم افزار سازماندهی و ویرایش عکس محبوب Picasa را ایجاد کرده است. سایر برنامه های Google عبارتند از: Google Calendar; Google Docs، ابزاری آنلاین برای نوشتن و ویرایش مشترک؛ Google Translate که می‌تواند اسناد را بین ده‌ها زبان مختلف ترجمه کند و به کاربران امکان مقایسه و رتبه‌بندی ترجمه‌های جایگزین را بدهد. یکی از محبوب ترین محصولات این شرکت، سیستم عامل اندروید است.

گوگل به طور مداوم از اصل “بی طرفی شبکه” حمایت می کند که از اپراتورهای پهنای باند می خواهد با همه وب سایت ها به طور یکسان رفتار کنند، اما سخنگویان گوگل به کاربران اینترنت در مورد انتظارات غیرواقعی از حریم خصوصی آنلاین هشدار می دهند. آنها معتقدند آینده اینترنت شامل اصل “شفافیت واقعی، بدون ناشناس بودن” خواهد بود. در همین حال، گوگل به دنبال گسترش دسترسی پهنای باند است. این سرویس پهنای باند بی سیم رایگان را در سراسر شهر Mountain View ارائه می دهد و یک شرکت تابعه به نام Google Fiber در حال آزمایش پهنای باند بی سیم در شهرهای سراسر ایالات متحده است.

سال 2011، اریک اشمیت از سمت مدیرعاملی گوگل کنار رفت و لری پیج که در آن زمان 38 سال داشت، سکان هدایت شرکتی را که 13 سال قبل از آن تأسیس کرده بود، به دست گرفت. اشمیت به عنوان رئیس اجرایی در شرکت باقی ماند. لری پیج به عنوان مدیرعامل جدید گوگل متعهد شد که گوگل را به “شرکت بزرگی تبدیل کند که چابکی، روح و اشتیاق یک استارتاپ را دارد.”

بزرگترین خرید گوگل

در اواخر همان سال، گوگل بزرگترین خرید خود را آغاز کرد و موتورولا موبیلیتی را به قیمت 12.5 میلیارد دلار خرید. موتورولا تولیدکننده اصلی گوشی‌هایی بود که سیستم عامل اندروید گوگل را اجرا می‌کردند.این ادغام به گوگل مالکیت پتنت‌های قابل توجهی در بخش تلفن همراه داد. در عرض دو سال پس از بستن قرارداد، گوگل بعداً شرکت را به لنوو ژاپن فروخت .در عین حال کنترل حق اختراعات مهم را در دست داشت. گوگل به خرید استراتژیک استارت آپ ها در زمینه های بازی، واقعیت مجازی، موسیقی آنلاین، تشخیص تصویر و هوش مصنوعی ادامه می دهد.

پروژه مغز گوگل که در سال 2011 آغاز شد، از ذخایر عظیم داده های گوگل و زیرساخت های کامپیوتری توزیع شده آن برای توسعه یک شبکه عصبی مصنوعی در مقیاس بزرگ استفاده کرده است.که قادر به تفسیر داده های دیداری، نوشتاری یا شنیداری و یادگیری از اشتباهات خود است. المان های این فناوری اکنون در قابلیت تشخیص گفتار سیستم عامل اندروید استفاده می شود.

در سال 2013، این شرکت Google Glass را معرفی کرد، یک کامپیوتر فعال با صدای هندزفری که در یک جفت عینک تعبیه شده بود. با نمایشگری که به چشم می‌تابید و یک بلندگوی صوتی فقط برای کاربر قابل شنیدن است. عینک گوگل به کاربر این امکان را می‌دهد تا عکس بگیرد، فیلم ضبط کند، پیام‌ها را دیکته کند، پیمایش کند و به اطلاعات دیگر دسترسی داشته باشد بدون اینکه میدان دید طبیعی را به طور قابل توجهی مسدود کند. گوگل نمونه های اولیه را تا سال 2015 به صورت محدود در دسترس قرار داد، قبل از اینکه محصول را برای آزمایش بیشتر پس بگیرد.

 

گوگل در سال 2015 منافع چندگانه خود را به عنوان یک هلدینگ، شرکت آلفابت، با گوگل به عنوان زیرمجموعه اصلی خود سازماندهی کرد. لری پیج و اریک اشمیت به ترتیب نقش خود را به عنوان مدیرعامل و رئیس اجرایی در شرکت مادر جدید حفظ کردند و یک مدیرعامل جدید به نام ساندار پیچای را به عنوان سرپرست گوگل معرفی کردند. سرگئی برین اولین رئیس آلفابت بود.

گوگل پربازدیدترین ترین وبسایت جهان

امروزه، گوگل پربازدیدترین وب سایت اینترنت است و بیش از یک میلیون سرور در سراسر جهان برای پردازش بیش از 3.5 میلیارد درخواست جستجو در روز به کار می گیرد. در سال 2016، این شرکت یک مجتمع اداری 11 طبقه جدید را در میدان سنت پانکراس لندن افتتاح کرد. از آن سال، گوگل 70 دفتر در بیش از 40 کشور و مراکز داده در سراسر ایالات متحده، در شیلی، فنلاند، ایرلند، بلژیک، سنگاپور و تایوان داشت.

رئیس سابق دانشگاه استنفورد، جان ال. هنسی، در سال 2018 جانشین اشمیت به عنوان رئیس اجرایی آلفابت شد. در پایان سال 2019، سرگئی برین و لری پیج اعلام کردند که از سمت های اجرایی خود با آلفابت کنار خواهند رفت. ساندار پیچای به عنوان مدیرعامل آلفابت و همچنین گوگل انتخاب شد. برین و پیج همچنان در هیئت مدیره آلفابت خدمت می کنند. آنها به عنوان دو سهامدار بزرگ، سهام کنترلی آلفابت و همه شرکت های تابعه آن از جمله گوگل را حفظ می کنند.

از سال 1999، لری پیج مشکلاتی را با صدای خود تجربه کرده است. تا سال 2013، هر دو تارهای صوتی او احتمالاً به دلیل یک اختلال خودایمنی فلج شده بودند. او 20 میلیون دلار به یک برنامه تحقیقاتی عملکرد عصبی تارهای صوتی در بیمارستان عمومی ماساچوست اهدا کرده است. بنیاد خانوادگی او که به نام پدرش نامگذاری شده است، 15 میلیون دلار برای مبارزه با اپیدمی ویروس ابولا در غرب آفریقا اهدا کرده است.

لری پیج و همسرش، لوسیندا ساوتورث، اقامتگاه اصلی خود را در پالو آلتو، کالیفرنیا دارند. تا سال 2021، لری پیج بیش از 100 میلیارد دلار ثروت شخصی جمع آوری کرده بود. او در میان شش فرد ثروتمند جهان بود.

مطالب بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا