رشد و توسعه فردیزندگی نامه افراد موفق

لیونل اندرس مسی، نابغه ی فوتبال آرژانتین[اسطوره بارسلونا]

 لیونل اندرس مسی (Lionel Andres Messi) در 24 ژوئن 1987 ، شهر روزاریو سانتفه ی (Rosario) آرژانتین پا به دنیا گذاشت . تا دنیای فوتبال را دگرگون کند .

قد مسی به 169 می رسد و وزن او 67 کیلو گرم است . اما نسبت اندام کوچکش کار های بزرگی انجام داده .

سرگذشت لیونل اندرس مسی

خانواده مسی در سطح متوسط جامعه قرار داشت . پدرش خورخه هوراکیو مسی (Jorge Horaciu messi)کارگر کارخانه بود ، و مادرش سلیا ماریا کوچیتینی (Celia Maria Cuccitini) هم نظافتچی نیمه وقت بود . او دو برادر بزرگ تر  و یک خواهر کوچک تر از خود دارد به نام های ماتیاس (Matthias Messi) ، رودریگو (Rodrigo Messi) و ماریا سل (Maril Cell Messi) . خانواده لئو عاشق فوتبال بودند (برادر ها و پدرش در تیم های محلی بازی کرده اند) . 

میان متنی
متن

پدر بزرگ مسی در ایتالیا زندگی میکرده تا اینکه به ارژانتین نقل مکان کردند و شهروند آرژانتین شدند .

اولین توپ

در تولد چهار سالگی لئو او از طرف مادر بزرگش یک توپ آبی (رنگ مورد علاقه مسی) هدیه گرفت ، لئو عاشق توپ بود و به گفته خودش آرزوی روز تولدش هم یک توپ بوده . پس از چند روز مادربزرگ مسی او را در حال تمرین با توپ میبیند و فکری به ذهنش میرسد .

بدترین تیم شهر

صبح روز بعد لئو همراه با مادر بزرگش به طرف استادیوم تیم گراندولی (Grandoli) رفتند (گراندولی در آن زمان بد ترین تیم شهر روزاریو بوده ) . لیونل از مادر بزرگش پرسید « قراره به تماشای بازی تیم گراندولی بریم . »  ماذر بزرگ در جواب گفت « این کاریه که میخای اونجا انجام بدی .» لئو گفت « خیلی دوست دارم بازی کنم اما قد من کوتاه و به من اجازه ورود به زمین بازی رو نمی دهند .»

مادر بزرگش با صبوری رو به لئو کرد و گفت « من با مربی صحبت میکنم تا تو بتونی توی تیم بازی کنی .» وقتی به استادیوم رسیدند لئو دید که تیم در حال تمرین هست . مادربزرگ به لئو گفت «همیجا بمون من میرم با مربی صحبت کنم . » پس از چند دقیقه مادربزرگ همراه با مربی به طرف لئو رفتند مربی رو به پسر قد کوتاه کرد گفت « زود باش برو توی زمین میخام ازت تست بگیرم . » لئو وارد زمین شد و آماده شد .

مربی بازیکنان رو به دو تیم تقسیم کرد و لئو را به تیم ضعیف تر داد آنها شروع به بازی کردند و لئو با یک شروع باور نکردنی در نیمه اول پنج گل به تیم حریف زد . مربی فریاد میزد « من این پسر رو برای تیمم میخام .» مسی تا 9 سالگی در گراندولی بازی کرد .

اخرین بازی گراندولی

در یکی از بازی هایی که بین تیم های شهر بود. مربی تیم newell s old boys (فرزندان قدیمی نیوول) برای استعداد یابی به دیدن این مسابقه آمده بود. او وقتی بازی لئو را تماشا کرد (مسی سه گل زده بود). به سمت دو برادر مسی رفت و گفت « به پدرتان بگید که لئو را برای تست فردا به باشگاه old boys بیاره تا من بتونم ازش یک تست بگریم . اون باید توی تیم من بازی کنه استعدادش توی این تیم ضعیف نابود میشه . اون عالیه .»

فردای ان روز لئو همراه با پدرش به سمت باشگاه old boys رفتند . مسی تست را با موفقیت به پایان رساند، مربی به پدرش گفت « با پسرت به دفتر مدیر باشگاه بیاید تا صحبت کنیم .»

لئو جلوی در منتظر ماند . پس از یک ساعت پدرش همراه با مربی و دو نفر دیگر بیرون آمدند . یکی از انها (مدیر باشگاه) با لحنی کاملا رسمی رو به لئو کرد گفت « لیونل اندرس مسی ورود شما رو به باشگاه old boys تبریک میگم .»

مرد ناشناس دیگر کارتی به پدر لئو داد و گفت « این کارت ویزیت منه حتما با لئو به مطب من تشریف بیارید .»

مشکلات مسی

چند روز بعد لئو همراه با پدرش به مطب دکتر رفتند . وقتی وارد آنجا شدند. دکتر به لئو و پدرش توضیح داد که هورمون رشد لئو کم کار است ، اما جای نگرانی نیست می توان با  علم پزشکی آن مشکل را حل کرد .

مشکل فقط قیمت دارو هاست لئو باید هر روز دارو هارو مصرف کند و قیمت این دارو ها در ماه به 1000 تا 1500 دلار می رسد . پدرش چند ماه اول را به کمک بیمه درمانی از پس هزینه ها بر آمد اما در ماه های دیگر نتوانست و به ناچار به باشگاه old boys رفت . اما مدیر باشگاه مایل به پرداخت این هزینه ها نبود . (با اینکه به کمک مسی توانسته بود دو سال پیاپی قهرمانی کسب کند.)

در این میان مادربزرگ لئو فوت کرد و خانواده مسی در بدترین حالت ممکن قرار داشت .

پیشنهاد انیشتن: زندگینامه علی دایی

تیم های جدید

پدر و مادر لئو ناامید نشدند و تصمیم گرفتند تا لئو را از تیم newell s old boys به تیم دیگری ببرند تا شاید تیم های دیگر هزینه های درمان مسی را بدهند . آنها به تیم های شهر خود و دیگر شهر های ارژانتین رفتند ، اما هیچ یک از آنها حاضر به پرداخت هزینه نشدند .

سرانجام پدر مسی مجبور شد او را به پایتخت ارژانتین شهر بوئنوس آیرس (Buenos aires) ببرد. بزرگ ترین تیم آرژانتین اتلتیکوریور پلاته (club atletico river plate) مسی و پدرش به آنجا رفتند و وارد زمین تمرین تیم شدند . آنجا پر بود از پسربچه هایی که برای تست آمده بودند . مسی آخر صف ایستاد و مننظر ماند.

وقتی تست تمام شد مربی تیم ، نام پنج نفر را فریاد زد که یکی از آنها لیونل اندرس مسی بود . وقتی پدر مسی به مربی گفت « لئو برای تیم old boys بازی میکند.»  مربی با ناراحتی گفت « ببخشید ولی ما باید با تیم قبلی لئو مذاکره کنیم و تیم هایی مثل old boys دنبال پول زیاد هستند . ببخشید ولی ما دیگه پسر شما رو نمیخایم .» لئو و پدرش با ناامیدی به خانه برگشتند .

استعدادیاب

چند روز بعد زنگ خانه مسی ها به صدا در امد . پدر لئو وقتی در را باز کرد مردی قریبه دید . مرد قریبه خودش را معرفی کرد .

و برای خانواده مسی توضیح داد در روزی که لیونل درحال تست دادن برای تیم اتلتیکو ریورپلاته بوده او تماشا کرده و حالا به عنوان استعداد یاب تیم بارسلونا (Barcelona) ازآنها دعوت می کند ، به اسپانیا بیاید و در نیو کمپ (استادیوم تیم بارسلونا (camp nou)) تست بدهند .

(این برای اولین بار درتاریخ بارسلونا بود که کسی را برای استعدادیابی به خارج از اسپانیا بفرستند.)

او به خانواده مسی گفت « که اگر ساکن اسپانیا شوند بارسلونا تمام مخارج درمان لئو را تمام کمال پرداخت میکند .»

بارسلونا

مسی در بارسلونا

مسی و پدرش با یک پرواز طولانی 15 ساعته به شهر بارسلون رفتند . هتل آنها نزدیک به نیو کمپ بود ، و از پنجره اتاق میشد نیو کمپ را دید (به گفته ی خود مسی). پس از سه روز که خبری از مربی بارسا نشد . پدر لئو به استعدادیاب زنگ زد و گفت « ما دیگر نمیتوانیم اینجا بمانیم و به روزاریو برمیگردیم .»

اما استعدادیاب هر جوری که بود لئو و پدرش را برای یک روز دیگر در بارسلون نگه داشت. فردای آن روز لئو به همراه پدرش به زمین تمرین بارسا رفت ، تا از او تست بگیرند .

لئو وارد رختکن شد لباس هایش را عوض کرد و وارد زمین شد . بچه ها در گوشه زمین جمع شده بودند و لئو بین دو تا از اون بچه نشست ، اندرس اینیستا(andres iniesta) و ژاوی هرناندز(xavi Hernandez). مربی به لئو گفت « تو مهاجم وایستا . مسی هم قبول کرد .»

در تست مثل همیشه شگفت انگیز بود، و توانست چهار گل بزند . بعد از اتمام تست مربی به طرف پدر مسی رفت و او را به شام در یک رستوران گران قیمت دعوت کرد .

دستمال

وقتی به رستوران رفتند پس از خوش و بش ، نوبت رسید به نوشتن قرار داد اما مربی تیم بارسا قرارداد را روی میزش در خانه جا گزاشته بود . او اولین قرارداد مسی را روی یک برگ دستمال کاغذی نوشت و به پدر مسی داد تا آن را امضاء کند . مربی افزود « به نظر من این پسر میتونه بهترین بازیکن جهان بشه . این بزرگ ترین خدمت من به تیم بارسلونا ست .»

لیونل مسی از سال 2000 تا 2021 برای تیم بارسلونا افتخار افرینی کرد (به طور حرفه ی) .

زندگی شخصی لئو مسی

خانواده مسی

لیونل اندرس مسی در سال 2017 با انتوتلا روکوزو (Entotla Roccuzzo) ازدواج کرد . انها صاحب سه فرزند به نام های تیاگو (Thiago) ، متئو (Matthew) ، سیرو (ciro) هستند . که به ترتیب 2 نوامبر 2012 ، 5 ستامبر 2015 ، 5 فوریه 2018 پا به دنیا گذاشتند .

انتولا روکوزو همسر مسی

انتولا در 26 فوریه 1988 در شهر روزاریو آرژانتین چشم به دنیا گشود . او در رشته ی تغذیه تحصیل کرده (هیچ شغلی ندارد) . لئو و انتولا در روزاریو در سن 9 و 8 با هم آشنا شدند و از همان اول عاشق یکدیگر بودند . جالب است بدانید مسی در 30 ژوئن 2017 با همسرش به طور رسمی ازدواج کرده است (دو تا از بچه هاشون توی عروسیشون بودن🤯) .

جدایی مسی از باسلونا

لیونل اندرس مسی پس از 21 سال بازی برای بارسا و با به ثمر رساندن نزدیک به 700 گل و بیشتر از 250 پاس گل در سال 2021 از تیم خود جدا شد ، و تیم کاتالان ها را تنها گذاشت .او به دوست قدیمی خود نیمار جونیور (neymar junior) در تیم پاری سن ژرمن (paris saint germain) پیوست .

علایق مسی

همنطور که همه میدانیم مسی عاشق فوتبال است. اما مسی علایق دیگری هم دارد که میتوان به شیرینی الفاخور (نوعی شرینی باروکش شکلاتی) ، نوشابه با طعم کولا و شرینی جات دیگر اشاره کرد.

یکی از خاطرات مسی درباره ی شیرینی چنین است که « در یکی از بازی های حساس تیم گراندولی مربی به لیونل قول داده که به اندازه گل هایش به او شرینی بدهد و لئو هم از خجالت مربی در آمده و هشت گل به تیم حریف زده (😂) ، و شب را با شیرینی ها جشن گرفته .»

فعالیت های انسان دوستانه لئو مسی

 • ساخت بیمارستان کودکان در شهر روزاریو ارژانتین با هزینه ی حدود ششصد هزار یورو .
 • تأسیس بنیاد لئو مسی که فعالیت هایی مانند درمان ، هزینه تحصیلی ، جای خواب و …. انجام می دهند.
 • ساخت یک استادیوم فوتبال برای تیم old boys که در روزاریو ساخته شده است .

مسی در 11 مارس 2010 عنوان سفیر یونیسف (صندوق کودکان ملل متحد) انتخاب شد و میشود از فعالیت هایی که او در این زمینه انجام داده به حمایت های مالی و تهیه بلیط برای کودکان اشاره کرد.

مسی با قبول بازی کردن در یک اگهی بازرگانی شرکت سامسونگ ، تمام پول دریافتی از آن را در راه خیریه ی لیونل مسی خرج کرد و بار دیگر دل خیلی از کودکان اروپا را شاد کرد .

افتخارات مسی

 

توپ طلا مسی

لیونل اندرس مسی در مجموع 634 گل و 269 پاس گل در بارسلونا  و 79 گل برای تیم ملی آرژانتین به ثمر رساند . اکنون در ارژانتین او را مارادونای دوم اما مسی ترجیح میدهد ، او را جانشین مارادونا خطاب کنند (به گفته ی خود لیونل مسی) .

افتخارات تیمی

 • 3 قهرمانی سوپر جام اروپا .
 • 1 نایب قهرمانی جام جهانی
 • 4 قهرمانی ، لیگ قهرمانان اروپا .
 • 3 نایب قهرمانی و 1 قهرمانی لیگ جام ملت های آمریکای جنوبd
 • 7 قهرمانی ، کوپادل ری(جام حذفی اسپانیا) .
 • 10 قهرمانی لالیگا ی اسپانیا .
 • 3 قهرمانی جام باشگاه های جهان .

افتخارات فردی

 • 1 جایزه لوریوس 2019 (جایزه ی که به بهترین ورزش کار سال می دهند .)
 • 7 توپ طلا ی سال های 2009 ، 2010 ، 2011 ، 2012 ، 2015 ، 2019 ، 2021
 •  درسال 2012 مسی رکورد بیشترین گل زده در یک سال تاریخ لالیگا را هم شکست .
 • برنده ی توپ طلای سال 2014 جام جهانی
 • در مارس 2014 با دومین هتریک رو به روی رئال مادرید رکورد دار بیشترن گل زده در ال کلاسیکو شد .
 • بهترین بازیکن مرد فیفای 2019
 • 2 توپ طلای کوپا آمریکا
 • بهترین دریبل زن و پاسور گل تاریخ هم میباشد
 • بهترین گل زن و بهترین پاسور تاریخ بارسا ، لالیگا ، تیم ملی ارژانتین .
 • آقای گل کوپا 2021
 • 2 جایزه ی بهترین بازیکن یوفا
 • با زدن 644 گل در بارسلونا رکورد بیشترین گل در یک باشگاه رو شکست . (رکورد قبلی دست پله بود.) .
 • 6 کفش طلای اروپا
 • 12 اقای گل لیگ قهرمانان اروپا
 • بیشترین گل در یک بازی قهرمانان اروپا با 5 گل .
 • بیشترین گل زده در یک فصل تاریخ لالیگا با 50 گل .
 • تنها بازیکنی که در شش تورنومنت موفق به زدن گل و پاس گل شده .
 • 12 بار بهترین مهاجم سال یوفا
 • برنده جایزه ی پسر طلایی اروپا سال 2005

مسی در مجموع با بیش از 160 جایزه ی فردی پر افتخار ترین بازیکن تاریخ فوتبال است. می توان او را بهترین بازیکن فوتبال تاریخ نامید . و مورد ستایش تعداد بیشماری از افراد موفق فوتبال قرار گرفته.

کلام اخر

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.باز هم با نظرات خودتون در بخش نظر ها ما رو همراهی کنید و هرچی که در مقاله لیونل اندرس مسی از قلم افتاده رو شما به ما یاد آوری کنید.

مطالب بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا