رشد و توسعه فردیزندگی نامه افراد موفق

زندگی نامه علی دایی (شهریار فوتبال ایران)

زندگی نامه علی دایی شهریار فوتبال ایران را که 15 سال اقای گل بازی های ملی دنیا را یدک کشیده و یکی از برترین بازیکن های ایران و آسیا در سال های نه چندان دور بوده است را میخواهیم در این مقاله مورد بررسی قرار دهیم پس همراه ما باشید.

بیوگرافی علی دایی

علی دایی فرزند ابوالفضل دایی در یکم فروردین سال 1348 در استان اردبیل و محله خیرال چشم به جهان گشود .پدرش راننده کامیون و مادرش خانه دار بود علی دایی چهار برادر به نام های عبدالله ،حسن ،حسین و محمد دارد که علی فرزند سوم خانواده است. علی دایی در سال 1366 توانست در رشته مهندسی عمران دانشگاه شریف پذیرفته شود اما به دلیل مسائل شخصی و  فوتبال نتوانست در گزینش ورود به دانشگاه موفق باشد.

در همان سال 1366 در رشته مهندس کشاورزی دانشگاه ازاد اسلامی واحد جنوب تهران پذیرفته شد و توانست دو ترم در این رشته به تحصیل بپردازد .سرانجام علی دایی در سال 1367 مجددا در کنکور شرکت کرد و این بار بدون مشکل توانست در رشته مهندسی متالوژی دانشگاه صنعتی شریف به تحصیل بپردازد و لیسانس خود را در بهمن سال 1371 از همان دانشگاه دریافت کند.سرانجام شهریار تحصیلاتش را در مقطع کارشناسی ارشد تربیت بدنی دانشگاه آزاد ادامه داد.علی دایی اکنون به همراه همسر و فرزندش نورا در محله شهرک غرب تهران سکونت دارند.

میان متنی
متن

دستاورد های علی دایی

 • گرداننده چندین شرکت بزرگ
 • دارنده چند فروشگاه بزرگ
 • کارخانه تولید پوشاک ورزشی
 • عضو اتاق بازرگانی تهران

علی دایی علاوه بر کارهای پوشاک ورزشی در ساختمان سازی فعالیت دارد و  صاحب چندین برج بزرگ در شمال تهران است.

ازدواج علی دایی و انتخاب همسر

علی دایی در سال 1381 بعد از فوت پدرش با دختری به نام مریم ازدواج کرد و صاحب دختری به نام دنیز شدند که این وصلت بعد از دو سال به جدایی ختم شد و همسر علی دایی بعد از جداشدن برای همیشه همراه با دخترش دنیز برای زندگی به امریکا مهاجرت کرد.

در سال 1383 علی دایی بعد از ازدواج ناموفق اولش دوباره متاهل شد و با یک دختر از آشنایان خانوادگی‌شان ازدواج کرد که حاصل این ازدواج دختری به نام نورا بود .

دایی در مصاحبه ای در مورد انتخاب همسر خود گفت :همسرم از آشنایان دور خانوادگی ما می باشد مادرش اردبیلی و پدرش تبریزی است و بزرگ شده تهران میباشد.همسرم 8 سال از من کوچک تر است و مدرک لیسانس صنایع غذایی دارد .همسرم مشخصات یک دختر کامل آذربایجانی را دارد و من از این مورد بسیار خوشحال هستم. همسرم را هم من انتخاب کردم و هم مادرم علی دایی در ادامه می گوید:همسرم فرزند اول خانواده است.

مهریه همسر علی دایی

از علی دایی در مصاحبه ای در مورد مهریه همسرش سوال شد: خانواده همسرم دارای اعتقادات دینی زیاد و ارزشمندی هستند. مهریه همسرم به انتخاب خودش و خانواده اش همانند مهریه حضرت فاطمه (س)، «آب» است. خیلی ها فکر می کردن مهریه همسر علی دایی تعداد فراوان و زیادی سکه باشد، اما اینطور نبوده!… با تفاهم و شناختی که بین من و همسرم بود نیاز به مهریه زیاد و سنگینی نبود، صداقت و حسن نیت ها، زمینه‌ساز یک زندگی پایدار و مشترک است.

فرزند علی دایی

دومین فرزند علی دایی و اولین فرزندش از همسر دومش در سال 1388 به دنیا آمد. دختری با نام نورا که علی دایی به وی بسیار علاقه بسیار زیادی دارد و می گوید:دوست دارم نورا به همه چیز برسد نورا اکنون 12 سال سن دارد.

زندگی فوتبالی دایی

علی دایی فوتبال را از 8 سالگی اغاز کرد دایی علاقه و استعداد زیادی از ابتدا به فوتبال داشت اولین تیمی که در آن شروع به بازی کرد تیم کوچکی در اردبیل به نام استقلال اردبیل بود.

علی دایی پس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف راهی تهران شد و در تیم دانشگاهی خود به صورت حرفه ای فوتبال را اغاز کرد پس از چند بازی آوازه شوت های سنگین و  هد های علی دایی و گل های زیاد او به گوش پرویز مظلومی بازیکن اسبق تیم ملی و استقلال رسید و سرانجام در سال 1367 مظلومی با دیدن بازی دایی مقابل تاکسیرانی این بازیکن با استعداد را  به عضویت تیم دوم تاکسیرانی در اورد.

بازی های درخشان علی دایی در تاکسیرانی باعث شد تا در سال1369 این بازیکن به تیم بانک تجارت که هدایت آن را مرحوم ناصر حجازی برعهده داشت بپیوندد و زیر نظر این مربی بزرگ درخشش را ادامه داد و گل های زیادی را توانست برای این تیم به ثمر برساند.

پرسپولیس :در سال 1372 شهریار با بازی های درخشان و گل های فراوانی که در بانک تجارت به ثمر رسانده بود توانست به تیم پرسپولیس تهران بپیوندد و با این تیم به قهرمانی جام آزادگان برسد و همان سال به تیم ملی دعوت شود اولین بازی دایی برای تیم ملی همان سال مقابل پاکستان بود.

 درخشش و حضور علی دایی در خارج از کشور

پس از دو سال حضور در پرسپولیس سال 1375 راهی قطر و تیم السد شد و به همراه این تیم به مقام پنجمی در لیگ قطر دست یافت که برای شهریار راضی کننده نبود و به فکر لژیونر شدن در خارج از آسیا بود و توانست به این مهم دست یابد.

حضور در آلمان

علی دایی در سال 1376 به همراه کریم باقری به تیم آرمینیا بیله فلد آلمان پیوست.

علی دایی در فصل 1997-1998 در ارمینیا بیله فلد در 25 بازی که برای این تیم به میدان رفت توانست 7 گل به ثمر برساند اما این تیم نتوانست وضعیت خوبی را به همراه دو بازیکن ایرانی خو  تجربه کند و در پایان فصل در رتبه 18 قرار گرفت و به بوندسلیگا دو سقوط کرد.

علی دایی پس از یک فصل حضور در ارمینیا بیله فلد در سال 1377 راهی تیم اول آلمان بایرن مونیخ شد و به همراه این تیم به قهرمانی بوندسلیگا دست یافت.

 

شهریار در 23 مسابقه ای که برای بایرن مونیخ به میدان رفت توانست 6 گل به ثمر برساند و همراه این تیم به فینال لیگ قهرمانان راه یابد اما در فینال از روی نیمکت بازی هم تیمی هایش را دنبال کرد بایرن مونیخ در آن بازی با نتیجه 2-0 مغلوب منچستر یونایتد شد و قهرمانی را از دست داد. علی دایی اولین بازیکن ایرانی تا به امروز است که توانسته در فینال لیگ قهرمانان حضور داشته باشد. دایی پس از قراردادی یک ساله و ناموفق از بایرن مونیخ جدا شد.

قهرمانی علی دایی در بوندسلیگا

دایی در سال 1378 به تیم هرتابرلین آلمان پیوست و در 28 مسابقه بوندسلیگا 3 گل به ثمر رساند که امار خوبی برای این بازیکن نبود اما شهریار در لیگ قهرمانان درخشان ظاهر شد و توانست در یک بازی 2 بار دروازه چلسی را باز کند و گل تساوی تیمش را مقابل مقابل میلان قدرتمند ایتالیا در لیگ قهرمانان  به ثمر برساند.

شهریار با هرتابرلین به مقام ششم در بوندسلیگا در آن سال دست یافت.دایی سه فصل در هرتابرلین حضور داشت فصل سوم در 8 بازی به عنوان بازیکن تعویضی بکار گرفته میشد و هیچ گلی نتوانست به ثمر برساند که برای این بازیکن گلزن مورد رضایت نبود و از این تیم جدا شد.

دایی در سال 1381 به تیم الشباب امارات پیوست و قرار دادی دو ساله با این تیم امضا کرد. شاید بدترین دوران فوتبالی دایی حضور این بازیکن در لیگ امارات باشد. دایی با الشباب عملکرد قابل قبولی نداشت و با این تیم به مقام نهم لیگ این کشور دست یافت و سرانجام پس از یکسال حضور در این کشور از الشباب کنار گذاشته شد.

اینو از دست نده : زندگی نامه ادیسون

بازگشت به ایران و پرسپولیس

علی دایی در مرداد سال 1382 پس از هفت سال لژیونری به پرسپولیس تیم مورد علاقه خود بازگشت سرمربی وقت پرسپولیس وینگو بگوویچ بود که دایی را به عنوان کاپیتان انتخاب کرد و دایی با این سرمربی توانست به دوران اوج خودش برگردد.

دایی در اولین حضورش پس از هفت سال برای پرسپولیس موفق شد در اولین بازی مقابل پگاه گیلان 4 گل به ثمر برساند و در آن فصل با 16 گل به آقای گلی لیگ دست یافت.

دایی پس از یکسال حضور در پرسپولیس در سال 1383 به تیم صبا باتری قم پیوست و 3 فصل در این تیم حضور داشت و در 25 بازی 12 گل برای این تیم به ثمر رساند و با این تیم به قهرمانی به جام حذفی دست یافت.

سرانجام علی دایی در سال 1385 به سایپای البرز پیوست و بعد از استعفای برنات سرمربی وقت دایی هدایت سایپا را به عنوان بازیکن مربی بر عهده گرفت و توانست برای اولین بار در ایران این تیم را به قهرمانی لیگ برتر برساند.

علی دایی  سرانجام در سال 1386 از دنیای فوتبال خدافظی کرد و وارد عرصه مربیگری شد.

بزرگترین دستاورد و رکورد علی دایی

در زندگی نامه علی دایی دستاورد های فردی و تیمی زیادی وجود دارد در این قسمت از مقاله می خواهیم مهمترین رکورد و دستاورد علی دایی را مورد بررسی قرار دهیم.

علی دایی بازیکن پیشین تیم ملی و پرسپولیس افتخارات تیمی و فردی زیادی را توانسته است بدست بیاورد ولی مهترین آن بیشترین تعداد گل ملی در تاریخ با 109 گل بود که این رکورد 17 سال در اختیار شهریار فوتبال ایران بود که سرانجام امسال کریستیانو رونالدو ستاره پرتغالی منچستر یونایتد که 6 بار توانسته عنوان بهترین بازیکن جهان را کسب کند توانست این رکورد را از آن خود کند.

کریستین رونالدو در بازی های مقدماتی جام جهانی2022 توانست دروازه ایرلند را دوبار باز کند و با 111 گل عنوان بهترین گلزن تاریخ بازی های ملی را کسب کند بعد از این اتفاق رونالدو در صفحه شخصی خود (اینستاگرام) از دایی به عنوان بازیکن بزرگ تشکر و قدردانی کرد.

آمار و درخشش علی دایی در تیم ملی

اولین بازی علی دایی در سال 1372 مقابل پاکستان بود دایی در 149 بازی توانست 109 گل برای تیم ملی به ثمر برساند.

علی دایی در تیم ملی ایران

 

 • دایی تا قبل از امسال رکورددار بیشترین گل زده ملی بود اما با شکستن رکوردش توسط کریستین رونالدو پس از 17 سال در جایگاه دوم این دستاورد قرار  گرفت.
 • طبق اعلام فیفا علی دایی رکورد بیشترین گل زده ملی در مسابقات انتخابی جام جهانی با 35 گل در طی حضور 4 دوره این مسابقات است.
 • برترین گلزن 14 دوره برگزار شده جام ملت های اسیا با 8 گل زده در سال 1996
 • بیشترین بازی برای تیم ملی ایران با 149 بازی و اولین بازیکن ایرانی که نام خودش را در باشگاه صدتایی ایران در دنیا ثبت کرد.

افتخارات فردی شهریار فوتبال ایران

در ادامه زندگی نامه علی دایی به افتخارات تیمی و فردی این بازیکن می پردازیم.

 • بازیکن سال فوتبال آسیا: ۱۹۹۹
 • دومین بازیکن سال فوتبال اسیا: ۱۹۹۶
 • دومین گلزن در بازی‌های ملی مردان جهان تمام ادوار: ۱۰۹ گل
 • آقای گل جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶: ۸ گل
 • آقای گل بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸: ۸ گل
 • آقای گل مسابقات فوتبال غرب آسیا ۲۰۰۴: ۵ گل
 • آقای گل لیگ برتر فوتبال ایران ۸۳–۱۳۸۲: ۱۶ گل
 • عضویت در تیم منتخب قرن ۲۰ فوتبال آسیا به انتخاب فدراسیون فوتبال و آمار
 • عضویت در لیست ده بازیکن برتر تاریخ فوتبال آسیا به انتخاب ESPN

افتخارات باشگاهی و ملی

 • قهرمانی در لیگ آزادگان با پرسپولیس 1374
 • نائب قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا1998-1999
 • قهرمانی در بوندسلیگا به همراه بایرن‌مونیخ 1999_1998
 • قهرمانی جام حذفی 83-84
 • قهرمانی در سوپر جام 1384
 • قهرمانی با سایپا 1386
 • قهرمانی در جام حذفی 88

افتخارات ملی

 • مقام سوم جام ملت های اسیا 1996
 • قهرمان بازی های اسیایی 1998
 • قهرمانی جام بین قاره ای اسیا و اقیانوسیه 2003
 • مقام سوم جام ملت های اسیا 2004
 • قهرمانی غرب اسیا 2004

افتخارات سرمربیگری

 • قهرمانی غرب اسیا با تیم ایران 1387
 • قهرمانی در لیگ برتر با سایپا 1386
 • قهرمانی در جام حذفی با پرسپولیس 1388
 • قهرمانی در جام حذفی همراه با پرسپولیس 1389
 • قهرمانی در جام حذفی همراه با نفت تهران 95

دوران سرمربیگری علی دایی

در ادامه زندگی نامه علی دایی به دوران سرمربیگری شهریار فوتبال ایران میپردازیم همراه ما باشید.

سرمربیگری علی دایی

 

علی دایی در سال 1385 بعد از قهرمان کردن سایپا به عنوان بازیکن مربی از دنیای فوتبال خدافظی کرد و در سال 1386 به عنوان سرمربی تیم ملی ایران انتخاب شد بعد از کسب نتایج ضعیف در انتخابی جام جهانی 2010 و کسب رتبه چهارم از پنج تیم حاضر در گروه و عدم صعود به جام جهانی و به دلیل انتقاد های فراوان از تیم ملی کنار گذاشته شد.

دایی در سال 1388 به عنوان جانشین کرانچار سکان هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفت و بعد از 5 باخت از هدایت این تیم کنار گیری کرد که مدیر عامل وقت پرسپولیس استعفایش را نپذیرفت و دایی به کارش در پرسپولیس ادامه داد.

دایی پس از دوسال حضور در پرسپولیس و قهرمان کردن این تیم در جام حذفی به دلیل اختلاف شدید با مدید عامل پرسپولیس  از سمت خود استعفا داد.

شهریار پس از پرسپولیس پیشنهاد سرمربیگری راه اهن را پذیرفت و در دوسال حضور در این تیم راه اهن در لیگ رتبه های ششم و هشتم را بدست آورد.

علی دایی در خرداد ۱۳۹۲ با قراردادی ۳ ساله و تا پایان فصل 95_96؛ در زمان مدیر عاملی محمد رویانیان، بار دیگر هدایت پرسپولیس را بر عهده گرفت. با پایان رقابت‌های لیگ برتر در فصل ۹۳–۱۳۹۲؛ پرسپولیس با هدایت علی دایی، عنوان نایب قهرمانی را به دست آورد.

با آغاز رقابت‌های لیگ برتر در فصل ۹۴–۱۳۹۳ و تغییرات در مدیریت پرسپولیس، علی دایی پس از قرار دادن پرسپولیس در رده نهم جدول از هدایت این تیم کنار گذاشته شد.

سرانجام علی دایی در تیرماه 94 هدایت صبا باتری را بر عهده گرفت اما نتوانست نتایج خوبی را با این تیم کسب کند و در پایان فصل با رتبه هفتم در جدول به کار خود پایان داد.

بعد از یکسال دایی تصمیم به هدایت تیم تازه لیگ برتری شده نفت تهران را در سال 1395 گرفت و توانست به همراه این تیم ستارگان زیادی را به فوتبال ایران معرفی کند و همراه این تیم قهرمان جام حذفی شد و در پایان لیگ با این تیم در رتبه نهم جدول قرار گرفت. 

علی دایی در سال 96 و پس از نفت تهران سکان هدایت سایپا رابر عهده گرفت. در اولین فصل حضورش در این تیم در رتبه چهارم جدول قرار گرفت و در فصل دوم حضورش روی نیمکت سایپا در حالی که تا پایان هفته 27 که در رده هفتم با این تیم قرار داشت به دیل مصاحبه بر علیه مدیران باشگاه از سرمربیگری این تیم اخراج شد.

کار های خیرخواهانه علی دایی

در زندگی نامه علی دایی کارهای خیر خواهانه  زیادی انجام داده شده است که شاید  از بیشتر آن اطلاعی نداشته باشیم ولی در اینجا می خواهیم به  تنها چند مورد کوتاه از انها بپردازیم .

کار های خیر خواهانه علی دایی

 

دیدار از جوان معلولی که تنها  آرزویش دیدار  با آقای گل دنیا بود. علی دایی بعد از شنیدن این درخواست سریعا و در همان روز  به دیدار این جوان معلول رفت و از او دیدن کرد.

یکی از بزرگترین کار های خیرخواهانه علی دایی در سال گذشته بود که پس از برسی چند پرونده مجرمان غیر عمد در دادسرای ملارد حاضر شد و با پرداخت مبلغ بسیار زیادی مقدمات آزادی چندین زندانی دیه و مهریه را فراهم کرد.

خانواده های این زندانیان مهریه و دیه بعد از آزادی برای تشکر از دایی دورش حلقه زدند و ضمن تشکر از این انسان بزرگ اشک می ریختند.شاید مهمترین نکته در مورد کارهای خیرخواهانه علی دایی نبودن هیچ عکاس و خبرنگاری در محل مربوطه باشد که پس از انجام چنین کار های بزرگی دلیل برای خود نمایی نمی بیند.

فراهم کردن هزینه عمل جراحی یک بیمار قلبی و … از دیگر کارهای خیر کاپیتان اسبق تیم ملی محسوب می شود.

علی دایی تا به امروز بانی ساخت چندین مدرسه در اردبیل و دیگر شهر ها بوده است که سرمایه گذار این کار خیرخواهانه خود شهریار بوده است .

اگر بخواهیم کودکان و نوجوانانی که تحت سرپرستی و حمایت مالی او هستند را حساب کنیم باید بگوییم او بیش از 100 فرزند دارد. علی دایی آنقدر در کارهای خیر پیشتاز و فعال است که این آوازه وی به همه جا رسیده است و هر روزه تعداد زیادی به این بازیکن بزرگ برای حل مشکلشان مراجعه میکنند و او سعی می کند تا جایی که در توانش است بهشان کمک کند.

علی دایی چند روز پیش توانست یک زن را از اعدام و مرگ نجات دهد. دایی با رضایت گرفتن از خانواده شاکی این زن را در لحظه اخر از اعدام نجات داد تا پس از 16 سال این فرد به اغوش خانواده بازگردد .

 

مطالب بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا