رشد و توسعه فردیقانون جذب

چاکراهای بدن چیست ؟ روش پاکسازی چاکراها برای رسیدن به تعادل

User Rating: 0.7 ( 1 votes)

چاکراهای بدن اخیراً با رشد محبوبیت یوگا و فلسفه های عصر جدید به طور کلی شناخته شده اند. آنها یک سیستم انرژی پیچیده و باستانی هستند که از هند سرچشمه گرفته اند. آنها برای اولین بار در وداها، متون مقدس باستانی دانش معنوی که مربوط به 1500 تا 1000 قبل از میلاد است، ذکر شدند. چیزهای زیادی می توان در مورد آنها در این مقاله از سایت انیشتن مطالعه کرد.

چاکراهای بدن چیست؟

برخی از دیدگاه‌ های معنوی معتقدند که بدن ما چیزی بیش از جسمی و ذهنی است، بلکه یک سیستم پرانرژی به نام چاکرا است. چاکرا یک کلمه سانسکریت به معنای چرخ یا چرخه است. هفت چاکرا اصلی در امتداد ستون فقرات، از پایه ستون فقرات تا تاج سر شما قرار دارد. این باور قدیمی در بسیاری از سبک های فکری عصر جدید ادغام شده است.

تصور می شود چاکراه های بدن انرژی ظریفی را فراهم می کنند که به اندام ها، ذهن و عقل شما کمک می کند تا در بهترین سطح خود کار کنند. چاکراها و انرژی معنوی در مطالعات پزشکی به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته اند، اما ممکن است به شما کمک کنند مانند هر دین یا اعتقادی درباره ذهن و بدن خود فکر کنید.

میان متنی
متن

معرفی کامل چاکراهای بدن

معرفی کامل چاکراه های بدن

چاکراها یا مراکز انرژی ،مراکز هفتگانه قدرتمندی هستند که در سرتاسر ستون فقرات قرار دارند و در واقع رابط بین روح و جسم ما هستند.چاکراها مدام در حال چرخش هستند و انرژی رو در بدن ما به گردش در میارند.

نیمه چپ بدن دارای انرژی منفی، و نیمه راست دارای انرژی مثبت است.در بدن مجراهای ریزی به نام ” نادی ” وجود داره که انرژی چاکراها از طریق این مجراها در سرتاسر بدن جریان داره.

در بدن ما، به طور کلی حدود 7200 نادی وجود داره. همچنین ، چاکراهای بدن ما به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم میشوند.

چاکراهای اصلی به طور معمول 3 تا 4 اینچ قطر دارند و اعضای اصلی و حیاتی کالبد فیزیکی را کنترل می کنند و به اونها انرژی میدهند.

چاکراهای اصلی درست مثل نیروگاه هایی هستند که انرژی حیاتی رو برای اعضای حیاتی تامین می کنند، اگر این نیروگاه ها به خوبی کار نکنند اعضای حیاتی ضعیف یا بیمار میشوند.

قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچه و چاکراهای بسیار کوچک، بخش های کم اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل می کنند و به اونها انرژی میدهند.

چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می کنند و در ورای اون نیز امتداد پیدا می کنند.چاکراها از دو طریق غدد درون ریز و سیستم عصبی بر جسم اثر متقابل دارند.

غم و غصه، عصبانیت، حسادت، خودخوری و رنجش، صدمه شدیدی به چاکراها میزنه و اونها رو مسدود میکنه.برای برقراری تعادل مجدد، باید فورا هر نوع احساس ناخوشایند رو شناسایی و هر نوع انرژی منفی رو از طریق پاکسازی یا مدیتیشن رها کنید تا چاکراها بتونند دوباره متعادل بشوند.

معرفی هفت چاکرای اصلی

ریشه: محل ورود پرانا یا انرژی حیاتی

خاجی: مربوط به نیازهای بدن

شبکه خورشیدی : عقل ، هوش و ذهنیت

قلب : عشق خالص

گلو : جاودانگی ، اخلاص و الهام

پیشانی : چشم سوم ( آگاهی و بصریت )

تاجی : تنظیم خواب و بهبود بیماری ها

7 رنگ چاکراهای بدن چیست؟

هفت چاکرا هر کدام معنای خاصی دارند که با یک رنگ مرتبط است. این رنگ ها در رنگ و نظم مشابه رنگ های رنگین کمان هستند.

جای تعجب نیست که رنگ‌ها و معانی چاکرا مستقیماً با معنای روان‌ شناختی رنگ‌ ها مرتبط هستند، همانطور که در زیر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

مولادهارا، چاکرای ریشه: رنگ قرمز
سوادیستانا، چاکرای خاجی: رنگ نارنجی
مانیپورا، چاکرای شبکه خورشیدی: رنگ زرد
آناهاتا، چاکرای قلب: رنگ سبز
ویشودی، چاکرای گلو: رنگ آبی
آجنا، چاکرای چشم سوم: نیلی رنگی
ساهاسرارا، چاکرای تاج: رنگ بنفش

مولادهارا، چاکرای ریشه

مکان: پایه ستون فقرات
رنگ: رنگ قرمز
مانترا: لام
عنصر: زمین
غدد: غدد جنسی

معنی: چاکرای ریشه اولین چرخ انرژی است و به عنوان دهانه و لنگر برای بقیه چاکراهای اولیه عمل می کند.

به دلیل ارتباط آن با شجاعت، اراده، بقا، ایمنی و سرزندگی، مولادهارا با نیازهای فیزیکی که با رنگ قرمز نشان داده می شود، ارتباط نزدیکی دارد. چاکرای قرمز مانند رنگش به ما می گوید که سرعت خود را کم کنیم، مراقب باشیم و ایمن بمانیم.

سوادیستانا، چاکرای خاجی

محل سکونت: پایین شکم
رنگ: رنگ نارنجی
مانترا: وام
عنصر: آب
غدد: اندام های تناسلی

معنی: چاکرای خاجی مرکز نیازهای جسمانی، تحریک لذت، خلاقیت و عزت نفس است. چاکرای نارنجی مانند رنگ خود، احساس گرما و هیجان را از خود ساطع می کند.

Svadhisthana به عنوان مرکز اشتیاق، نه تنها قدرت ایجاد، بلکه همچنین برای کنترل میل و نیازهای بدن را ایجاد می کند.

مانیپورا، چاکرای شبکه خورشیدی

مکان: بالای ناف
رنگ: رنگ زرد
مانترا: رام
عنصر: آتش
غدد: دستگاه گوارش و غدد فوق کلیوی

معنی: چاکرای شبکه خورشیدی دارای رنگ آفتابی است و در بالای ناف قرار دارد. منبع دائمی قدرت شما و جایی است که اعتماد به نفس در آن ظاهر می شود. علاوه بر این، با حس بینایی شما مرتبط است.

قدرت رنگ زرد مانند خورشید بدون پوشش می درخشد و احساس شما را از خود روشن می کند. علاوه بر این، چاکرای زرد به شما کمک می کند تا احساس اعتماد به نفس، انگیزه و قدرتمندی داشته باشید.

آناهاتا، چاکرای قلب

مکان: مرکز سینه
رنگ: رنگ سبز
مانترا: یام
عنصر: هوا
غدد: تیموس و لنف

معنی: چاکرای قلب نقطه تعادل همه چاکراهای دیگر و مرکز شما برای شفقت، همدلی، بخشش و عشق است.

علاوه بر این، چاکرای سبز با مقدار مساوی زرد و آبی نشان داده می شود که به آن ویژگی های معادل این دو رنگ می دهد.

علاوه بر این، آناهاتا احساسات اعتماد، سخاوت و قدردانی را در فرد هدایت می کند که با معنای رنگ سبز مطابقت دارد.

ویشودا، چاکرای گلو

محل: پایه گلو
رنگ: رنگ آبی
مانترا: ژامبون
عنصر: فضا
غدد: فک، دندان، گلو و سایر غدد دهان

معنی: چاکرای گلو مسئول توانایی برقراری ارتباط، خلاقیت و ابراز وجود است.

از آنجایی که آبی به پایان طیف رنگی نزدیک است، آرامش ذهن و کند شدن افکار مسابقه ای را فراهم می کند، ارتباطات کلامی و نوشتاری و متعاقباً خلاقیت شما را افزایش می دهد.

فراتر از آن، چاکرای آبی به شما اجازه می دهد تا از انرژی خود به طور موثر استفاده کنید، به خصوص در دنیای هنری.

آجنا، چاکرای چشم سوم

مکان: بین ابرو
رنگ: رنگ نیلی
مانترا: اوم
عنصر: نور
غدد: پینه آل

معنی: چاکرای چشم سوم بر آگاهی جهانی، وضوح، شهود و خودشناسی تأثیر می گذارد. همچنین پیوند روح و جهان اطراف را واضح تر می کند.

رنگ نیلی از دو رنگ آبی و قرمز تشکیل شده است که هر کدام عملکردهای خاص خود را دارند.

نیلی با انرژی قرمز و آرامش آبی، رنگی است که الهام بخش تفکر و خودآگاهی است. انرژی، قدرت و شدت رنگ قرمز و آرامش، ثبات و بینش آبی را متعادل می کند.

تسلط بر چاکرای نیل منجر به وضوح معنوی، بینش و تقویت “حس ششم” می شود.

ساهاسرارا، چاکرای تاج

مکان: تاج سر
رنگ: بنفش/بنفش و رنگ سفید
مانترا: هیچ. سکوت
عنصر: هیچ
غدد: هیپوتالاموس و غده هیپوفیز

معنی: چاکرای تاج دارای بیشترین خواص معنوی در بین هر هفت چاکرا است. ساهاسرارا همچنین با رنگ بنفش همراه است که به طور گسترده با معنویت مرتبط است. همچنین بنفش و سفید رنگ های جهانی محسوب می شوند.

چاکرای بنفش مرکز روشنگری، افکار پویا و معنویت است.

در حالی که قرمز دارای طولانی ترین طول موج ها، و در نتیجه کمترین ارتعاش و فرکانس است، بنفش دارای کوتاه ترین موج و بالاترین فرکانس است، که امکان اتصال روح، خود برتر، هدف، جهان الهی را فراهم می کند.

چاکرای ریشه ” مولادهارا “

چاکرای ریشه یا مولادهارا در سانسکریت اولین و اولیه چاکرای است که تصور می شود در پایه ستون فقرات شما قرار دارد. با رنگ قرمز و عنصر زمین مرتبط است.

تصور می شود که چاکرای ریشه بر نحوه اتصال شما به دنیا و کنترل احساسات بقا، جاه طلبی، وابستگی و ثبات تاثیر می گذارد. به عنوان منبع اصلی انرژی، عدم تعادل آن می تواند منجر به احساس ترس عمیق و ناامنی شود که به انگیزه شما برای موفقیت آسیب می رساند و باعث احساس ناامیدی و عدم هدف می شود.

هنگامی که چاکرای ریشه متعادل است، تصور می شود که احساس امنیت، مثبت بودن، انرژی، استقلال و قدرت ایجاد می کند.

چاکرای خاجی  “Svadhishthana”

در زیر ناف، چاکرای سوادیستانا رنگ نارنجی را تابش می کند و نشان دهنده عنصر آب است. چاکرای خاجی مسئول تمایلات جنسی، خلاقیت، شهودی، ارزش خود، شفقت و سازگاری است. هنگامی که چاکرای خاجی ناپایدار است، تصور می شود که باعث طغیان های عاطفی، کمبود خلاقیت و افکار وسواس جنسی می شود.

چاکرای شبکه خورشیدی “مانیپورا”

نام سانسکریت چاکرای شبکه خورشیدی Manipura به معنای شهر جواهرات است و گمان می رود بین قفسه سینه و ناف یافت می شود. رنگ آن زرد است و به عنصر آتش گره خورده است.

برای کسانی که به چاکراها اعتقاد دارند، چاکرای شبکه خورشیدی مرکز عزت نفس و احساساتی مانند منیت، خشم و پرخاشگری است. تصور می شود که خود را در سطح فیزیکی از طریق مشکلات گوارشی، مشکلات کبدی یا دیابت نشان می دهد. در سطح عاطفی، اگر چاکرای شبکه خورشیدی نامتعادل باشد، اعتقاد بر این است که باعث احساس افسردگی و اعتماد به نفس پایین می شود. وقتی متعادل باشد، به منبع انرژی، بهره‌ وری و اعتماد به نفس تبدیل می‌ شود.

چاکرای قلب “آناهاتا”

اعتقاد بر این است که چاکرای قلب که به اندام هایی مانند قلب و ریه ها متصل است در وسط سیستم قلبی عروقی قرار دارد. چاکرای قلب چاکرای پایین را به چاکرای بالاتر متصل می کند. رنگ آن سبز و عنصر آن هوا است.

چاکرای قلب پیوندی با شفقت، اعتماد، اشتیاق و عشق به خود و دیگران در نظر گرفته می شود. وقتی چاکرای آناهاتا از تعادل خارج می شود، اعتقاد بر این است که باعث عصبانیت، عدم اعتماد، اضطراب، حسادت، ترس و بدخلقی می شود. تصور می شود که چاکرای بیش فعال قلب منجر به فشار خون بالا، تپش قلب و مشکلات قلبی می شود.

چاکرای گلو  “ویشودا”

تصور می‌ شود که ویشودا، چاکرای گلو، گردن، دهان، زبان و سایر قسمت‌ های ناحیه گلو را کنترل می‌ کند. رنگ چاکرای گلو آبی و عنصر آن اتر است. چاکرای گلو با بیان خود، ارتباط و اعتماد به نفس گره خورده است. اعتقاد بر این است که چاکرای گلو متعادل کننده و جریان هورمون ها را تنظیم می کند و کمک می کند تا افکار درونی به شیوه ای مثبت بیان شوند.

چاکرای چشم سوم  “آجنا”

چشم سوم یا چاکرای آجنا بین ابروها قرار دارد. چشم سوم هیچ ارتباط عنصری ندارد اما با رنگ نیلی نشان داده می شود. اعتقاد بر این است که چاکرای چشم سوم که اغلب در تمرین آسانا به عنوان نقطه کانونی استفاده می شود، عقل، شهود، خرد و قدرت معنوی شما را کنترل می کند.

طبق این سیستم اعتقادی، یک چاکرای چشم سوم باز و متعادل به شما این امکان را می دهد که به ارتباطات این دنیا و فراتر از آن توجه کنید.

تصور می شود که چاکرای چشم سوم کم کار به صورت سردرد، میگرن یا تاری دید ظاهر می شود. اعتقاد بر این است که وقتی متعادل است، چشم سوم شما را از وابستگی های زمینی رها می کند.

چاکرای تاج “Sahastrara”

Sahastrara، چاکرای تاج، در بالای سر، بالاترین از هفت چاکرای اصلی قرار دارد. رنگ چاکرای تاج بنفش یا سفید است. این چاکرا که به عنوان چاکرای نیلوفر آبی هزار گلبرگ نیز شناخته می شود، معنوی ترین چاکرای مرکزی در نظر گرفته می شود.

اعتقاد بر این است که باز کردن چاکرای تاج، فرد را به خود برتر خود متصل می کند، زیرا محل معنویت، روشنگری و افکار پر انرژی است. به خرد درونی و کیهان گره خورده است. زمانی که چاکرای تاج نامتعادل باشد، تصور می شود که بر افسردگی، قطع ارتباط با دنیای بیرون، ناامیدی و احساسات مخرب تأثیر می گذارد.

فعالیت های مناسب برای تعادل چاکراهای بدن

چاکرای ریشه : پیاده روی ، دویدن، دوچرخه سواری، کوهنوردی، روابط جنسی سالم ،عادت به نشستن در حالت لوتوس

چاکرای خاجی: ماساژ، شنیدن موسیقی های شفابخش، حمام گرم، حرکات ملایم یوگا

چاکرای شیکه خورسیدی: پیاده روی سریع ، ایروبیک، شنا، آفتاب گرفتن

چاکرای قلب: مشارکت در کارهای خیر و مثبت، مطالعه کتاب های خودشناسی، خواندن و سرودن شعر، بخشیدن خود و دیگران

چاکرای گلو: آواز خواندن، صحبت کردن با صدای رسا، شعر گفتن، نوشتن خاطرات روزانه، صداقت داشتن و دروغ نگفتن

چاکرای چشم سوم: یادداشت کردن رویاها و اهداف ، ابراز عقیده کردن، تماشای آسمان و ستاره ها

چاکرای تاجی: مدیتیشن سکوت، تنفس آگاهانه ، گفتن مانترا (ذکر) ، عبادت و راز و نیاز کردن با خدا، وقت گذرانی در ارتفاعات

 

 

مطالب بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا