رشد و توسعه فردیقانون جذب

کرونوتایپ چیست ؟ تست کرونوتایپ و بررسی انواع آن

کرونوتایپ چیست ؟ کی گفته که اگه جز 5 صبحی ها نباشیم ،جز آدم های موفق دنیا دیگه نخواهیم بود. کی گفته که اگه سحر خیز نباشیم جز آدماهایی که دارای اعصاب آروم و روان آرومی هستند نخواهیم بود. میدونی کرونوتایپ چیه ؟تا حالا راجبش چیزی شنیدی ؟ این مقاله رو همراه من باش تا بهت بگم کرونوتایپ چیه و تستش رو انجام بدی و بفهمی جز کدوم یکی از انواع کرونوتایپی !

کرونوتایپ چیست ؟

کرونوتایپ تیپ شخصیتی زمانی شما رو تعیین می کنه. کرونوتایپ میگه قرار نیست زمان خوابیدن و بیدار شدن انسان ها مثل هم باشه.

انسان ها به چهار گروه اصلی تقیسم می شوند که این چهار گروه ،4 نوع تیپ شخصیتی متفاوت توی شخصیت زمانیشون دارند.

میان متنی
متن

کرونوتایپ ارتباط مستقیم با ساختار ژنتیک شما و ساختار فیزیولوژیکی بدنتان دارد.

هر فرد دارای یک ساعت بیولوژیکی اصلی است که در داخل مغز او تیک تیک می زند و ده ها ساعت بیولوژیکی کوچکتر در سراسر بدن او وجود دارد.

اما، بر خلاف یک ساعت معمولی، ساعت بیولوژیکی هر فرد یک زمان یا حتی با یک سرعت نگه نمی‌ دارد. اگر تا به حال شنیده اید که کسی می گوید: “من آدم صبحگاهی نیستم”، خب دلیلی برای آن وجود دارد. قرار است برخی افراد در صبح بازدهی بیشتری نسبت به شب داشته باشند و بالعکس.

باور کنید یا نه بدن شما طوری برنامه ریزی شده است که در ساعات خاصی از روز بسیار بهتر از سایرین عمل کند. بر اساس ترجیحات کلی صبحگاهی و عصرانه، افراد مختلف در طبقه بندی های مختلفی قرار می گیرند که “Chronotypes” نامیده می شود.

منظور از کرونوتایپ همون ساعت بدنه.

کرونوتایپ نوع شناسی شبانه روزی فرد یا تفاوت های فردی در فعالیت و هوشیاری در صبح و عصر است.

اوا کوهن، مربی خبره علوم خواب از کانزاس اسلیپ، توضیح می‌ دهد: «شناخت کرونوتایپ ممکن است به شما کمک کند تا بفهمید ساعت داخلی شما چگونه کار می‌ کند و چگونه می‌ توانید آن را با فعالیت‌ ها و وظایف روزانه‌ تان هماهنگ کنید تا از زمان خود به بهترین شکل استفاده کنید.

به طور خاص، کوهن می‌ گوید که کرونوتایپ شما زمان اوج بهره‌ وری شما را مشخص می‌ کند و به شما این امکان را می‌ دهد که  روز خود را عاقلانه برنامه‌ ریزی کنید.

تعریف پزشکی کرونوتایپ چیست ؟
ریتم شبانه روزی داخلی یا ساعت بدن یک فرد که بر چرخه خواب و فعالیت در یک دوره 24 ساعته تأثیر می گذارد.

واست مفیده از دستش نده : مدیتیشن چیست

چرا کرونوتایپ ها مهم هستند؟

کرونوتایپ شما فقط بر خواب شما تأثیر نمی گذارد، بلکه بر تمام جنبه های زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد. این شامل اشتهای شما، دمای مرکزی بدن، پنجره های بهره وری شما و حتی زمان ایده آل شما برای رابطه جنسی است! دانستن کرونوتایپ برای برنامه ‌ریزی کار روزانه‌ تان حول پنجره‌ های بهره‌ وری بسیار مفید است تا بتوانید در حالی که هنوز انرژی برای انجام آن را به خوبی دارید، به تمام آنچه می‌ خواهید برسید.

اگر علیرغم داشتن یک خواب کامل شبانه، به طور مداوم کیفیت خواب پایینی را تجربه می‌ کنید، این احتمال وجود دارد که بر خلاف زمان‌ بندی خود کار کنید. چیزی که ممکن است برای کرونوتایپ یک فرد بهتر عمل کند ممکن است اصلا برای کرونوتایپ فرد دیگر کارایی نداشته باشد. این امر به ویژه در مورد شرکای تختخوابی که کرونوتایپ های متفاوتی دارند، اما سعی می کنند همزمان با هم بخوابند و بیدار شوند، صادق است.

چه چیزی کرونوتایپ شما را تعیین می کند؟

کرونوتایپ بسته به ژنتیک، سن و عوامل دیگر می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از دانشمندان بر این باورند که کرونوتایپ ممکن است با توجه به موقعیت جغرافیایی نیز متفاوت باشد، به دلیل تغییرات در ساعات نور روز.

به عنوان یک قاعده کلی، اکثر کودکان کرونوتایپ اولیه دارند. با شروع دوران نوجوانی، کرونوتایپ به عقب رانده می‌ شود، که منجر به این مسئله می‌ شود که بگویند نوجوانان تنبل هستند، زیرا برایشان سخت است که برای مدرسه بیدار شوند. سپس از سن 20 سالگی، کرونوتایپ به تدریج زودتر و زودتر تغییر می کند. اکثریت بزرگسالان میانسال آمریکایی با زمان خواب بین 11 شب تا 12 صبح و زمان بیدار شدن بین 7 صبح تا 8 صبح بهترین عملکرد را دارند. در بزرگسالی، زمان بندی حتی زودتر تغییر می کند.

انواع کرونوتایپ چیست ؟

انواع کرونوتایپ

چهار نوع کرونوتایپ خیلی مهم داریم ، که کرونوتایپ دلفین، خرس، شیر و گرگ نام گذاری شده اند.

به افرادی که کرونوتایپ شیر دارند مرغ سحرخیز هم میگویند و به اشخاصی که کرونوتایپ گرگ دارند بهشون جغد شب هم می گویند.

این چهار نوع هر کدام خصوصیات منحصر به فرد خودشون رو دارند.

دکتر مایکل بروس در کتاب قدرت کی میگوید : اگر کسی که در کرونوتایپ دیر بیدار شدن هست را به صورت پیوسته مجبور به سحرخیزی کنیم وی به مرور زمان شاهد افسرگی ، عوارض قلبی ،کاهش خلاقیت و در دارز مدت باعث مرگ زودرس فرد خواهیم شد.

تاثیر زمان بیدار شدن بر الگوی رفتار اشخاص کاملا ثابت شده است، افرادی که باید دیتر تر بیدار شوند اگر زود بیدار شوند در طول روز دارای استرس بیشتر و اعصابی ضعیف تر هستند.

ما در همه ی گروه ها شاهد انسان های فوق العاده موفق در عرصه های مختلف هستیم و با علم روز می توان نتیجه گرفت که “سحرخیز باش تا کامروا شوی ” تنها باور غلطی است که به ما منتقل شده است.

البته اینم بگم بهتون که اگه سحرخیزی برای انجام تمرین های متافیزیکی یا انجام عبادت ها باشد و بعد از اون دوباره به خواب برویم ، این عبارت می تواند صحیح باشد.

کرونوتایپ شیر یا مرغ سحرخیز

شیرها شکارچیان صبح هستند و افرادی که کرونوتایپ شیر هستند، سحرخیزان جهان هستند. شیرها خوش بین، به طور طبیعی منظم (از جمله در مورد روال خوابشان)، عملی و هدف گرا هستند. شیرها معمولاً خواب‌ های خوبی دارند و میزان خواب متوسطی دارند. به ندرت می توان شیری را پیدا کرد که برای پایبندی به زمان خواب منظم و زودهنگام تلاش زیادی کند.

شیرها بهتره ساعت ۵ تا ۶ صبح از خواب بیدار بشن. و شب ها زود بخواب بروند.

شیرها تمایل طبیعی به روتین و اعتدال در عادات روزانه خود دارند. مطالعات نشان می دهد که انواع صبحگاهی با زمان خواب زود هنگام خطر کمتری برای بیماری های قلبی عروقی، چاقی کمتر و ممکن است خطرات کمتری برای سلامت روان داشته باشند. شیرها به روزهای پر انرژی خود می جهند. صبح و اوایل بعد از ظهر زمانی است که شیرها بیشترین بازدهی خود را دارند.

حدود 15 تا 20 درصد از کل جمعیت بالغ را شیرها تشکیل می دهند

کرونوتایپ خرس

خرس‌ها شکارچیان تمام روز هستند. از میان چهار کرونوتایپ، خرس‌ ها بیشتر از همه به برنامه خورشیدی پایبند هستند. خرس‌ها در اواسط روز، از اواخر صبح تا اوایل بعدازظهر، هوشیارتر و پربازده هستند.

خرس ها بازیکنان تیمی راحت و اجتماعی و سرگرم کننده هستند. آنها میل بالایی به خواب دارند و تمایل به خواب عمیق دارند. اما بسیاری از خرس‌ ها بدهی خواب دارند  آنها به اندازه کافی برای رفع نیازهای خود نمی‌ خوابند.

خرس ها مستعد ناسازگاری در برنامه خواب خود هستند. آنها اغلب در طول هفته کم می خوابند و در آخر هفته بیشتر می خوابند تا استراحت ناکافی خود را جبران کنند. عادات خواب ناسازگار می تواند ساعت شبانه روزی خرس را به طور مزمن از همگام سازی خارج کند.

اضافه وزن یک چالش رایج در میان خرس‌ها است که تمایل به اضافه وزن دارند، به خصوص در قسمت میانی بدنشان.

خرس ها رایج ترین کرونوتایپ هستند، حدود 50 درصد از جمعیت بالغ خرس هستند. از آنجایی که کرونوتایپ خرس رایج ترین زمان بندی است، تأثیر غالب بر زمان اجتماعی گسترده تر ما دارد. ساعت شش ساعت استاندارد شام است زیرا در آن زمان است که خرس ‌ها برای شام آماده می‌ شوند.

زمانی که شما ساعت 10 شب به تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود نشسته اید این زمانی است که خرس‌ ها آماده هستند تا دراز بکشند اما کاملاً آماده به خواب رفتن نیستند. در میان اکثر کرونوتایپ های خرس، جامعه مدرن مدت هاست زمان خرس را به عنوان هنجار پذیرفته است. تا حد زیادی، تمام کرونوتایپ‌ های دیگر در زمان خرس زندگی می‌ کنند که به برنامه‌ های اجتماعی روزانه برای مدرسه، محل کار و معاشرت می‌ رسد.

بهتره ۶ ونیم تا ۷ونیم صبح بیدار بشن. با بیدار شدن صبح زود یکمی مشکل دارند. شب ها حتما باید ۷ ساعت خواب داشته باشند. ساعت از ۱۲ شب بگذره خوش خوابن !

۲و نیم تا ۲:۵۰ دقیقه ظهر مهمه که چرت بزنند.

کرونوتایپ گرگ یا جغد شب

گرگ ها شکارچیان شب هستند و کرونوتایپ گرگ ترجیح زیادی برای شب ها دارد. گرگ ها افرادی هستند که قبل از ساعت 9 صبح خود را از رختخواب بیرون می کشند و تا نیمه شب یا بیشتر احساس خستگی نمی کنند. گرگ ها خلاق، تکانشی و از نظر احساسی شدید هستند. آنها عاشق جستجوی تجربیات جدید هستند و ریسک پذیری طبیعی هستند. گرگ ها خواب متوسطی دارند و اوج بهره وری در اواخر صبح و دوباره در اواخر عصر به اوج می رسد.بیشترین خلاقیت گرگ ها در طول شب است، ایده های خفن بهشون میرسه!

به دلیل ترجیح شدیدشان برای ساعات عصر، گرگ ها اغلب با زندگی مطابق با برنامه ای که جامعه از آنها می خواهد، مبارزه می کنند. چیزهایی مانند کار و مدرسه خیلی زود پیش می روند و سرگرمی های اجتماعی خیلی زود به پایان می رسد.

گرگ ها معمولاً با حدود هفت ساعت خواب بهترین عملکرد خود را دارند.

صبح ها بین ۷ تا ۱۰ صبح بیدار میشوند و از همه سخت تر به خواب میروند.دیر خوابشون میبره.

بعد از ظهر با انرژی هستند. با بیدار شدن صبح زود خیلی مشکل دارند.

حدود 15 تا 20 درصد جمعیت را گرگ تشکیل می دهند.

کرونوتایپ دلفین

دلفین های دنیای پستانداران خوابانی تک نیمکره ای هستند. این بدان معناست که آنها هر بار با نیمی از مغز خود می خوابند و نیمی دیگر بیدار و فعال هستند. این یک قیاس کامل برای چهارمین کرونوتایپ از افراد بی قرار و سبک است.

دلفین ها در طول روز به‌ طور مزمن خسته و شب‌ ها با انرژی عصبی و بی‌ قرار هستند. دلفین‌ ها خواب‌ آلودهایی سبک و بی‌ قرار با خواب کم هستند و معمولاً در طول شب از خواب بیدار می‌ شوند. ذهن آنها در شب فعال است، اغلب با افکار مسابقه ای، و احساس می کنند که از نظر بدنی آماده شده اند.

دلایل بیولوژیکی برای بی قراری و آشفتگی شبانه دلفین ها وجود دارد. معلوم شد که دلفین ها زیست شناسی شبانه روزی دارند که وارونه شده است. برخلاف سایر کرونوتایپ‌ ها، فعالیت مغز دلفین‌ ها در شب افزایش می‌ یابد، در مناطقی از مغز که هوشیاری را افزایش می‌دهند.

و همچنین برخلاف سایر کرونوتایپ‌ ها، سطح فشار خون و کورتیزول دلفین‌ ها در عصر افزایش می‌ یابد، که باعث می‌ شود آنها در حالت برانگیختگی فیزیولوژیکی در هنگام خواب قرار بگیرند. صبح که می‌ شود، وقتی دیگر کرونوتایپ‌ ها افزایش فشار خون و کورتیزول را تجربه می‌کنند که هوشیاری صبحگاهی آنها را تقویت می‌کند، سطح دلفین‌ ها به شدت کاهش می‌ یابد.

از نظر شخصیتی، دلفین ها بسیار باهوش، محتاط، جزئیات گرا هستند (کمال گرایی یک ویژگی معمول دلفین ها است)، و اغلب مضطرب هستند. حدود 10 درصد از جمعیت را دلفین ها تشکیل می دهند.

خواب سبک دارند و با کوچکترین صدا بیدار میشوند. بهتر است صبح ها ساعت ۶ تا ۷ صبح استارت بیدار شدن بزنند.

ساعت ۱۰ صبح تا ۱۴ بهترین ایده ها رو میدهند.

تست کرونوتایپ چیست

خب حالا میرسیم به تست کرونوتایپ؛ خودکار و کاغذ اماده کنید که میخوایم تست بدیم 😉دقت کنید که برای انجام این تست باید عدد گزینه مورد نظر رو یادداشت کنید و در آخر تمام اعداد رو باهم جمع بزنید بر اساس جمع اعداد نوع کرونوتایپ شما مشخص می شود.

بریم سراغ پرسشنامه:

سوال اول: اگر وقتتون آزاد باشه و هیچ کاری نداشته باشید معمولا چه ساعتی از خواب بیدار میشین؟

۱) ساعت ۱۰ تا ۱۲

۲) ساعت ۹ تا ۱۰

۳) ساعت ۸ تا ۹

۴) ساعت ۶ تا ۸

۵) ساعت ۵ تا ۶

سوال دوم: چه ساعتی برای خواب به رختخواب می روید؟

۱) ساعت ۱:۴۵ تا ۳ بامداد

۲) ساعت ۱۲:۳۰ تا ۱:۴۵ بامداد

۳) ساعت ۱۱:۱۵ تا ۱۲:۳۰ شب

۴) ساعت ۱۰ تا ۱۱:۱۵

۵) ساعت ۸ تا ۱۰ شب

سوال سوم: در شرایط عادی که سر ساعت مشخصی از خواب بیدار میشین به آلارم گذاشتن وابسته این ؟

۱) خیلی وابستم

۲) تا حدی وابسته ام

۳) خیلی کم وابسته ام

۴) اصلا وابسته نیستم

سوال چهارم: در حالت عادی صبح بیدار شدن چقدر برایتان سخت است؟

۱) خیلی سخت است

۲) تا حدی سخت است

۳) نسبتا ساده است

۴) خیلی ساده است

سوال پنجم: در نیم ساعت اولی که از خواب برمیخیزید چقدر هوشیارید؟

۱) اصلا هوشیار نیستم

۲) کمی هوشیارم

۳) نسبتا هوشیارم

۴) کاملا هوشیارم

سوال ششم: در نیم ساعت اولی که از خواب بیدار می شوید چقدر گرسنه اید؟

۱) اصلا گرسنه نیستم

۲) کمی گرسنه ام

۳) نسبتا گرسنه ام

۴) بسیار گرسنه ام

سوال هفتم: در نیم ساعت اولی که از خواب بیدار میشین، چقدر احساس خستگی می کنید؟

۱) خیلی خسته ام

۲) کمی خسته ام

۳) نسبتا سرحالم

۴) کاملا سرحالم

سوال هشتم: شب ها تقریبا در چه ساعتی احساس خستگی می کنید و حس می کنید به خواب نیاز دارید؟

۱) ساعت ۲ تا ۳ بامداد

۲) ساعت ۱۲:۴۵ تا ۲ بامداد

۳) ساعت ۱۱:۱۵ تا ۱۲:۴۵

۴) ساعت ۱۰ تا ۱۱:۱۵ شب

۵) ساعت ۸ تا ۱۰ شب

سوال نهم : فرض کنید در یک آزمون مهم ۲ ساعته میخواهید شرکت کنید،تایم امتحان با خودتون هست، در چه ساعتی در شبانه روز دوست دارید امتحان دهید؟

۰) ۷ تا ۹ شب

۲) ساعت ۳تا ۵ عصر

۴) ساعت ۱۱ صبح تا ۱ بعدازظهر

۶) ساعت ۸ تا ۱۰ صبح

سوال دهم : فرض کنید لازم است ساعت ۴ تا ۶ صبح نگهبانی دهید، فرض کنید فردای آن روز هیچ کار مهمی هم ندارید، کدام گزینه بهتر شما را توصیف می کند؟

۱) اصلا نمی خوابم تا ساعت ۴ تا ۶ بگذره و تمام بشه

۲) مثل روزهای دیگر بیدار می شوم ولی دوباره می خوابم

۳) مثل روزهای دیگر از خواب بیدار میشم ولی بعدش چرت می زنم

سوال یازدهم: در کدام بازه زمانی بهترین حال رو دارید؟

۱) ساعت ۱۰ شب تا ۵ صبح

۲) ساعت ۵ بعدازظهر تا ۱۰ شب

۳) ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر

۴) ساعت ۸ تا ۱۰ صبح

۵) ساعت ۵ تا ۸ صبح

 

پاسخ تست

خب بریم سراغ جواب تست؛ بعد از این که اعداد رو باهم جمع زدید ببنید در کدام کرونوتایپ قرار دارید.

گرگ یا جغدشب :  جمع اعداد بین ۱۰ تا ۱۷

خرس: ۱۸ تا ۳۶

دلفین : ۳۷ تا ۴۱

شیر یا مرغ سحرخیز : ۴۲ تا ۴۹

ممنونم که تا انتهای مقاله همراه من بودید؛ امیدوارم واستون مفید بوده باشه، حالا برام کامنت کنید بدونم کرونوتایپ شما چیه ؟!

مطالب بیشتر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا